"Padişah; o müşîr olan Yâver-i Ekremine merhameten, pederini onun mâiyetine vermiyor." cümlesini, "Peder, yalnız veledinin kendinden daha ziyade iyi olmasını ister." ifadesi ile birlikte değerlendirir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Baba, her bakımdan evladının kendinden üstün olmasını ister. Lakin babanın evladına hizmetçi ve emir eri olması da hem fıtrata hem de baba-oğul münasebetine uygun düşmez. Zaten evlat da bu durumdan rahatsız olur.

Bu yüzden aklı başında bir makam sahibi ya da komutan, astsubay rütbesindeki bir babayı, yüzbaşı olan bir oğlunun emrine vermez, babayı farklı bir sahada istihdam eder. Astsubay rütbesindeki bir baba da yüzbaşı veya daha üst bir rütbede olan evladına hasetlik etmez, bilakis memnun olur, gurur duyar. Çünkü babalık şefkati buna yol vermez.

İşte Habib-i Edib Efendimiz de (asm) nübüvvet nokta-i nazarından manevî makam itibariyle anne ve babasının amiri ve komutanı hükmündedir. Anne ve babası bu noktada ona hürmet ve itaat etmek durumundadır. Peygamber Efendimiz (asm) de anne ve babasına annelik ve babalık noktasında itaat ve hürmet etmek durumundadır. Bu iki zıt durumu ortadan kaldırmak için Allah, hikmeti ve rahmeti muktezası olarak Peygamber Efendimiz (asm)'in anne ve babasını nübüvvetten evvel vefat ettiriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Amca ve hala baba hükmündedir. Buna göre peygamberimizin amcaları Hz. Hamza ve İbni Abbas halaları Safiyye, Atike, için de aynı durum söz konusu değil mi? Onlar neden peygamberimizle aynı dönemde yaşamışlar?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Amca ve hala anne ve babanın yerini tam tutamazlar. Ayrıca Peygamber Efendimiz onlara hakiki hürmeti göstermiştir ve yaşça aralarında fazla bir fark bulunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Valideynlik mertebesinden manevi evlat mertebesine getirmemek için...O halde biz müminler Peygamber Efendimizin ümmeti olarak;Onun manevi evladı hükmünde miyiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Aynen.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcu56

Peygamberimizin babasının peygamberlikten önce vefatının hikmeti anlatılırken, ortaya konan mantık veya hikmeti, Hz. İbrahim için nasıl düşüneceğiz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Azer kâfir birisi olduğu için, zaten Hz. İbrahim (as)’in tâbii değildi, bu sebeple evlat ve baba münasebeti fıtrî seyrinde cereyan ediyordu. Şayet Azer iman edip Hz. İbrahim (as)’a tabi olsa idi, o da ümmet-peygamber münasebetine riayet etmekle mükellef olurdu; belki öyle bir durumda Allah Azer’in de canını alırdı, onu bilemiyoruz.

Diğer bir husus, bazı âlimlerin görüşüne göre Azer, Hazret-i İbrahim (as)’in öz babası değil amcasıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm)'in de amcaları ona manen hürmet etmişlerdir. Amca ile babanın durumu bu hususta farklılık arz eder.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...