Peygamber Efendimizin duaları varken, neden Selef-i salihinin dualarını Büyük Cevşen'de terkip etmiş Üstad Hazretleri? Kur'an ve hadislerden derlenen dualar beşerin dua ihtiyacını karşılamaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, Üstad Hazretleri Peygamber Efendimizin (asv) sünnetini çok hassas ve sıkı bir şekilde takip edip, sakal ve evlenme gibi bir iki sünnetin dışında ekseri sünnetleri hayatına tatbik ediyordu.

İkincisi, Büyük Cevşen'de hem Peygamber Efendimizin (asv) duası olan Cevşen hem Hazreti Osman (ra)’in Münacatü'l-Kur’an duası hem de büyük aktap ve evliyaların mühim ve tesirli duaları cem edilmiştir. Dolayısı ile bir noksanlık değil, ziyadelik söz konusudur. Nafile türünden dua ve zikirlerin ziyadeliği de güzeldir. Üstad Hazretleri sünnetteki dualar ile aktapların duları arasında bir tercih yapmıyor ki, bu soru anlamlı olsun.

Üçüncüsü, Kur’an ve sünnette bazı dua ve zikir kalıpları verilip, insanlık genel manada dua ve zikre teşvik edilmiştir. Bu teşvik mutlak bırakıldığı için, her mümin kendi mizaç ve meşrebine münasip bir dua kalıbı ortaya koymuştur ki, bu hem bir zenginlik hem de her asır ve dönemin hususiyetine bakar. Bu yüzden Kur’an ve sünnette kalıp olarak verilen dua ve zikirleri terk etmeden, her meslek ve meşrep sahibi kendi meslek ve meşrebine uygun bir dua ve zikir teşekkül ettirebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...