"Peygamberimiz (asv)'in cümle hali veya ekseriyeti, harika olmak itibar etmeleridir. Bu ise, vücut müsaade etmediği için, mütehayyelâtları intizam bulamıyor." cümlesini açıklar mısınız, vücut müsaade etmiyor ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki vücuttan kasıt; kainatta ve insan üstünde kararlı ve devamlı olan kanunlar ve İlahi kaidelerdir. Yani kainat içindeki adetullah tabir edilen kanunlar ve İlahi prensiplerdir. Allah bu kanunlarını ve prensiplerini; ekseriyet-i mutlak noktasından, bozmuyor ve devamlı kılıyor. Sadece Nebilerinin nübüvvetini ispat etmek, onların elçi olduğunu insanlığa kanıtlamak için, ara sıra mucize eseri olarak bozuyor. Bunun dışında genel itibari ile bozmuyor, demektir.

Bu hakikati idrak etmeyen birtakım zahirperest cahiller, peygamberlerin delilini sadece bu harika mucizelerden ibaret zannediyorlar. Peygamberlerin bütün normal hal ve hareketlerini inkar edip, her yönü ile mucize olduğunu hayal ediyorlar. Halbuki peygamberler; insanlığa bir rehber ve modeldir. Her halleri harikulade ve mucize olsa, insanlara rehber ve model olamazlar. Şayet öyle olmuş olsa insanlık normal hayatında doğruyu tatbik edecek bir modeli bulamazdı.

İşte Allah ve koymuş olduğu kanunlar, peygamberlerin her halinin harikulade ve mucize olmasına müsaade etmez, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...