"Peygamberin (a.s.m.) evlâd-ı zükûru rical derecesinde kalmayıp, rical olarak nesli, bir hikmete binaen kalmayacaktır." İzah eder misiniz, bunun hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncü nükte: Bir kısım, şu âyetten şöyle bir işaret-i gaybiye fehmeder ki: Peygamberin (a.s.m.) evlâd-ı zükûru rical derecesinde kalmayıp, rical olarak nesli, bir hikmete binaen kalmayacaktır. Yalnız, 'rical' tabirinin ifadesiyle, nisânın pederi olduğunu işaret ettiğinden, nisâ olarak nesli devam edecektir. Felillâhilhamd, Hazret-i Fâtıma’nın nesl-i mübareki, Hasan ve Hüseyin gibi iki nuranî silsilenin bedr-i münevveri, şems-i nübüvvetin mânevî ve maddî neslini idame ediyorlar."(1)

Hazreti Peygamber (asm)'in neslinin erkek evladından değil de kız evladından devam etmesinin birçok hikmetleri olabilir. Biz bir kaçına işaret edelim:

Birincisi, erkek egemen bir toplumda, kız çocuğunun insandan bile sayılmayıp diri diri gömüldüğü bir zeminde, kızın ve onun soyunun ne kadar değerli olduğunu göstermek için kader böyle hükmetmiş olabilir.

İkincisi, Peygamber Efendimizin (asm) erkek evladına karşı aşırı bir saygı ve hürmet gösterilmesi, hatta çok ileriye gidilip saygının şirk boyutuna götürülme riskine karşı, kader onları yaşatmamış denilebilir.

Gerçekten Hazreti Peygamber (asm)'in erkek evladını tahayyül edince insanın tüyleri diken diken oluyor... Hazreti Hasan ve Hüseyin (r.anhuma)’nın harika kemalatına olan teveccüh bu inceliğe işaret ediyor.

Üçüncüsü, nesep ve kavmiyetçiliğin çok yaygın olduğu o dönemde, Allah bu sosyal gerçekliği çürütmek ve o batıl damarı tadil etmek için, Hazreti Peygamber (asm)'in şahsında, nesebi dolayısı ile nesepçiliği de inkıta uğratmış, denilebilir.

(1) bk. Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Şule.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

kamurankamil
Hz Ali ile fatmanin baska erkek cocuklari ve kizlarininda ol d ugunu zannediyordum. Merak ettigim seyyid ve serif lik neden hasan ve huseyine munhasir kalmis.diger cocuklarininda nesli neden hasan huseyin nesli kadar onem verilmemis.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hazreti Fatıma (r.a) Peygamberimizin kızıdır ve o yaşadığı müddetçe Hazreti Ali (r.a) başkasıyla evlenmemiştir. Fatıma validemizden Hasan, Hüseyin, küçük yaşta ölen Muhsin, Zeynep ve Ümmü Külsûm adlı çocukları olmuştur. Kader Hazreti Hasan ve Hüseyin'i seçmiş oluyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...