Prof. Dr. Ahmet Akgündüz Hoca'nın, Bediüzzaman Hazretlerinin seyyidliğini açıklamasının sebebi nedir; bu açıklama hizmete katkı sağlar mı? Kürt kardeşlerimizin buna tepkileri nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, Üstad Hazretlerin seyyid ve şerif olması kültürel anlamda Kürt kimliğine bir zarar iras etmez ve hiçbir Kürt kardeşimiz de bundan gocunmaz. Yani Üstad Hazretleri seyyid olduğu kadar, aynı zamanda kültürel anlamda Kürt’tür. Çünkü Kürt dili ile büyümüştür.

İkincisi, faraza Fatih Sultan Mehmet Han’ın seyyid ve şerif olduğunu bir tarihçi kati bir şekilde ispat etse, şuurlu ve dindar bütün Türkler bundan gayet memnun olur. Hiçbir aklı başında Türk kalkıp "bizim padişahımızı zorla Arap yapıyorlar" diyemez, dese onun dinden ve Peygamber aşkından hissedar olmadığı anlaşılır. Aynı durum Üstad Hazretleri içinde geçerlidir.

Üçüncüsü, Ehl-i beyt kimliği Arap kimliğinin, belki bütün kimliklerin üstünde bir kimlik olduğu için, bu kimliğe ırklar üstü bir kimlik nazarı ile bakmak gerekiyor. Ehl-i beyt kimliği bütün Müslümanların ortak ve kolektif bir kimliğidir ve hiçbir samimi Müslüman bu kimlikten rahatsız olamaz. Hatta her mümin hakiki anlamda bu kimlikte olmaya can atar.

Dördüncüsü, Kürtler ve Türkler içindeki menfi adamlar, Üstad Hazretlerinin unsuriyet kimliğini kullanarak Risale-i Nur hizmetine leke getirmeye çalışıyorlar. Kürtler içindeki menfiler, Üstad Hazretlerini Kürt ırkçılığına alet etmeye çalışırken, Türkler içindeki menfilerde onun Kürt kimliğini ön plana çıkararak Türk gençlerindeki ırkçı damarı tahrik edip Risale-i Nur'dan soğutmaya çalışıyorlar. Ehl-i beyt kimliği her iki taraftaki dinsiz menfileri de susturan bir kimliktir. Zira onlar açıktan Ehl-i beyte saldıramazlar, çünkü toplumun bunu kabul etmeyeceğini iyi bilirler.

Bu yüzden Akgündüz Hocamızın bu çalışmasını çok faydalı olarak görüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...