"قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُونِى يُحْبِبْكُمُ اللهُ " Üçüncü Noktanın başındaki ayet ile ilgili bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ayet-i kerimenin meali:

“De ki: 'Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. … ” (Âl-i İmrân, 3/31)

Bu konuda, Nur Külliyatı'ndan On Birinci Lem’ada geniş bilgi verilmiştir. Burada şu kadarını arz edelim:

Bu ayet-i kerime Allah sevgisinin ölçüsünü ortaya koymaktadır. Buna göre bir kimse Allah’ı seviyorsa, onun razı olduğu bir hayat sürecek, gerek itikat gerek amel âlemini O’nun sevdiği şekilde düzenleyecektir. Bu noktada tek rehber, Allah Resulüdür (asm.).

Peygamber Efendimiz (asm.) Allah’ın sevdiği ve razı olduğu bir kulun taşıması gereken bütün özellikleri en mükemmel şekilde hayatına mal etmiş, bütün işleri, sözleri ve halleriyle insanlık alemine en mükemmel örnek olmuştur. Ayet ve hadisle de sabit olduğu gibi, kendisini bizzat Allah terbiye etmiştir. Onun izinden gitmek, Onun gibi amel etmek, Onun sakındıklarından hassasiyetle kaçınmak ve ahlâkıyla ahlâklanmaya elden geldiğince gayret etmek, insanı Allah sevgisine ulaştırır. Böyle yapan bir kulu Allah sever, zira o kul Habibullahın (asm.) yolunda ve izindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...