Block title
Block content

RAB

 
Terbiye, bir şeyin, bir ilk noktadan itibaren, kademeli olarak kemâle erdirilmesi ve son noktaya ulaştırılması demektir. Fatiha sûresinde geçen “Rabbü’l-âlemîn” ismi ilâhî terbiyenin bütün âlemlerde geçerli olduğunu ders verir. Kur’an-ı Kerimin son sûresinde ise, “Rabbü’n-nas” ismi geçer. Rabbü’l-âlemîn, kâinat ağacının terbiyesiyle, Rabbü’n-nas ise bu ağacın meyvesi olan insanın terbiyesiyle ilgilidir. Demek oluyor ki, bütün âlemleri terbiye etmeyen, insanı terbiye edemez. Zira insanın varlığı bütün âlemlerle ilgilidir.

Âlemlerin terbiyesi denilince hatırımıza, öncelikle, sema âlemi, arz âlemi, hava âlemi, su, toprak, ziya âlemleri gelir. Bütün bunlar, ayrı terbiyelerden geçmişler ve sonunda tümü bir tek şey olmuşlardır: Kâinat.

İnsan tohumu da safhalar hâlinde terbiye edilmiş ve göz, kulak, el, ayak, ağız, mide, kalp, ciğer, beyin gibi birbirinden çok farklı organlar yaratılmıştır. Büyük âlemde, hava ile suyun terbiyeleri birbirinden farklı olduğu gibi, bu küçük âlemde de, meselâ, ciğerle midenin terbiyeleri birbirinden ayrıdır. Bu farklı terbiyelerle, bir tek varlık ortaya konulmuştur: İnsan

Bak: Terbiye

Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3090 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

SINAR.H

Rab kavramı açıklanırken şöyle denilmiş "Demek oluyor ki, bütün âlemleri terbiye etmeyen, insanı terbiye edemez. Zira insanın varlığı bütün âlemlerle ilgilidir."İnsanın varlığının bütün alemlerle ilgili olması ne demektir? Bu konuda biraz daha açıklayıcı yorum yapabilecek arkadaşlara ve uzmanlara şimdiden teşekkür ederim.

Değerli Kardeşimiz;

Cevap için tıklayınız

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...