"Radyoyu dinlemedim tâ ki kudsî hizmetimize manevî zarar gelmesin." Radyo dinlenilse hizmete zarar mı gelir? Günümüzdeki televizyon veya sosyal medyanın da o zamanın radyosuna mukabil geleceğini nazara alırsak, bunlara nazar etmek hizmete zarar mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Radyo, bugünkü televizyon ve sosyal medya yanında hafif kalır. Bugün bütün yalan, dolan, hile, algı operasyonları ve tezviratlar medya aracılığı ile yapılıyor. Siyaset baronlarının medyayı kontrol altında tutmak istemelerinin sebebi de budur.

Televizyon, gazete, radyo, sosyal medya, vs. zatı itibarı ile kötü değiller, ama kullanıldığı amaca göre şekil alırlar. Medyayı iman hakikatlerinin anlatıldığı bir platforma çevirirsek büyük bir hayır aracı olurken, aynı medya küfür ve fıskın yayılmasında kullanılırsa, bu kez de şerrin aracı olmuş olur.

İman hakikatlerini hayatının gayesi yapmış bir Nur talebesi için, siyasetin adi ve ayak oyunları ile meşgul olması mümkün değildir.

Facebook’ta bir yalan haber yayımlanıyor, birçok insan da bunun aslını astarını araştırmadan kendi arkadaşlarına duyuruyor. Şayet o yalan haber birilerinin canını yakıyor ve haklarına zarar veriyorsa, o yayımlama müthiş bir günaha hatta zulme dönüşüyor. Bir tıklama ile ahiretini kaybediyor. Çünkü zulme rıza göstermek zulmü yapmakla eşdeğerdir.

Yani medya aracılığı ile büyük sevaplar kazanmak da kolay büyük günah ve zulümlere girmek de kolay.

Nur talebesi, bütün araç ve gereçleri ancak hayır ve iman yolunda kullanır ve kullanmalıdır. Siyasetin etkisine girip medya araçlarını siyasi propaganda da kullanmak manevi açıdan çok büyük bir risk ve tehlikedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. Tek bir sorum olacaktı.. Bazı Nur Talebesi Ağabeyler, bu tür sosyal medyada hizmet edenler var.. Onun için fazla meşgul olmayın.. Asıl hizmet yüz yüze, karşı karşıyadır.. Bizzat hizmet etmek daha mühimdir.. Zaten internettte o işi yapanlar var, diyorlar.. Bizim fazla vaktinizi alıyor ve malayani şeyler ile iştigale neden oluyor ise mi "hizmetimize manevî zarar gel"ir?.. Bu konuya da cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sosyal medyayı Risale-i Nur hizmetinde kullanmakta bir mahzur bulunmuyor. Lakin saatlerce bilgisayar başında kalmak insani ilişkileri terk etmek hem sağlık açısından hem de sosyal açıdan doğru değildir. Bu yüzden yüz yüze ilişkilere de vakit ayırmamız gerekir. Bu dengeyi koruduktan sonra sosyal medyada Risale hizmeti yapmak faydalı ve güzeldir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ilyas94557

Şu zamanda bir adamın bir günahı, bir kalmıyor.
Bazan büyür, sirayet eder, yüz olur.
Bir tek hasene bazan bir kalmıyor.
Belki bazan binler dereceye terakki ediyor.
Tarihçe-i Hayat - 97

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...