"Radyumvâri o madde-i Kur’ân’ı ışıkla sezmiştim. İşte, gözüne aydın! Ziyadar âleme çıktık. Bak şu zemin-i pür-nâzı..." cümlesinde "radyumvari" ibaresinin anlamı ve konuyla olan münasebeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle radyumu tanımaya çalışalım:

"Radyum"

"1898 yılında Fransız fizikçileri Pierre Curie ve eşi Marie Curie tarafından bulunan, atom numarası 88, atom ağırlığı 226,05 olan, 700 °C de eriyen, soğukta suyu ayrıştıran, ışın etkinliği çok bir element. Kısaltması 'Ra' dır. Bu element doğal bir element olmayıp sonradan kimyasal yollarla bulunmuştur. Çok az miktar kullanılması gereken bir madendir. Radyumu tedbir almadan kullanmak teklikelidir; çünkü sürekli olarak içe işleyen öldürücü ışınlar çıkartır; radyumun bu özelliğine 'radyoaktiflik' denir."

"Radyumu karı-koca Fransız bilginleri Pierre ve Marie Curie keşfetmişlerdir. 1898'de bir uranyum filizi olan 'pekblend' üzerinde çalışırken, bu madenden 900 defa daha radyoaktif bir cismin varlığığnı saptamışlardır. Buna 'radyum' adını vermişlerdir. On iki yıl sonra Pierre ve Marie Curie, bir ton 'pekblen'di büyük bir sabırla işledikten sonra, bir kaç desigramlık saf radyum elde etmeyi başarmışlardır." (1)

Radyum, maddenin içine nüfuz edebilen kimyasal bir elementtir. Üstad Hazretlerinin "radyumvari" tabiri, Kur’an nazarının kainatın bütün inceliklerine nüfuz eden latif yapısına işaret için söylediği bir teşbihtir. Yani radyum nasıl kesif maddelerin içine nüfuz edebiliyor ise, Kur’an da aynı şekilde insanın soyut aklı ile giremediği ve çözemediği şeylere girip çözüyor ve en gizli ve kapalı şeylerini bile keşfediyor, anlamında kullanıyor.

Radyum bedenin içine nüfuz ediyor, Kur’an'dan gelen iman da gönül ve kalp aleminin içine nüfuz ediyor...

(1) Wikipedi web sayfasından alınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

emiroğlu
bir hakikat günümüz şartlarına göre hem böyle beleğat kullanarak hemde ilmi ifadelerle ancak böyle anlatılabilirdi üstad hz lerine ve sizin gibi ilim adamlarına müteşekkiriz allah yardımcınız olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...