"Rahimiyeti ittiham etmek" ne demektir? Rahimiyeti ittiham nasıl olur, örnekler verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuyu anlamak için şu örneği verelim:

Bir anne düşünün, çocuğunu kucağına almış, bir yere doğru hızlı adımlarla gidiyor. Bir binaya girdikten sonra çocuğunu beyaz kıyafetli bir adama teslim ediyor. Beyaz kıyafetli adam, yanına çağırdığı bir kaç arkadaşı ile birlikte, çocuğu bir iğne ile bayıltıp ve sonra üzerine yüklenerek midesini bıçakla yarıp, içini karıştırdıktan sonra tekrar dikerek getirip annesine verdiler. Annesi de bunun üzerine, onlara bol bol para verdi...

Bu manzarayı izleyen bizler: "Bu ne biçim annedir ki, zerre kadar şefkati kalmamış, duyarsızlaşmış." diyerek ona saldırırız. Bu saldırı, yüzeysel bakışımızın neticesidir. Ama zamanla işin gerçeğini öğrenince, anneyi haksız yere suçladığımızı ve onu ittiham ettiğimizi de anlamış oluruz. Zira bu kez işin aslını öğrenmiş bulunmaktayız. Meğer anne, çocuğu daha çok yaşasın diye, onu ameliyata sokmuş ve elinde ne varsa hepsini de doktorlara verip, kendisi de aç kalmış. İttiham değil, takdire şayan bir tabloyu bizler yanlış görmüşüz.

İşte aynen bunun gibi, sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olan Allah, kullarını ahiret adına terbiye ederken, görünüşte dünyevi bir takım sıkıntı ve zararlarımız oluyor. Halbuki, ebedi hayatta bunun karşılığını kat kat vermek üzere burada bir nevi cerrahi bir ameliyeden geçiriliyoruz. Bundan dolayı hastalık ve musibetler hadiselerinden yola çıkarak, Allah'ın rahmet ve merhametini ittiham etmemeliyiz. Tam aksine, "Madem ondan geldi, öyle ise bir şefkat ve merhamet boyutu vardır.", diyerek sabır ile sonucunu beklemeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

felsefi
Allah razı olsun takdire şayan bir yorum olmuş... Dertlerime tiryak buldum...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...