"Reddedilen bir arzu nasıl kesb-i şiddet ederse, emellerimin şimdilik husûle gelmemesiyle, iman ve emellerim de aynı nisbette kesb-i kuvvet ediyor, ruhum yükseliyor; kalbimde açılan pencereden, mânen daha serin ve daha geniş nefes alıyorum." İzahı nasıl?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Reddedilen bir arzu nasıl kesb-i şiddet ederse, emellerimin şimdilik husule gelmemesiyle, iman ve emellerim de aynı nisbette kesb-i kuvvet ediyor, ruhum yükseliyor; kalbimde açılan pencereden, manen daha serin ve daha geniş nefes alıyorum."(1)

İnsan bir şeyi ister, isteği bir şekilde yerine gelmezse, o şeyi elde etmek için insanda daha şiddetli bir duygu oluşur. Bu döngü, istediği şeyi elde edinceye kadar devam eder, yani her elde edemediğinde elde etme isteği daha da ziyadeleşir.

Bu duygu, manevi ve imani sahada da geçerlidir. İnsan manevi bir makam ister ve o makamı elde etmek için mücadele eder, elde edemezse elde etme isteği ve hırsı daha da çoğalır ve bu döngü devam edip gider. Şayet elde etme isteği bir defada yok olup gitse idi, kimse hedeflerinde ulaşamaz, hayat gelişip terakki edemezdi.

(1) bk. Barla Lahikası, 127. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

k.toprak

Allah razı olsun teşekkür ederim .

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...