Resim öğretmeniyim. Resimlerle Risale-i Nur'u anlatmak istiyorum. İnsan ve hayvan tasvirlerini temsili çiçeklerle anlatacağım. Ortaya güzel bir çalışma çıkarsa, hizmet etmiş olur muyum? Çalışmalarımın dersanelere asılmasının bir sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, Risale-i Nurlardaki iman hakikatlerinin farklı vesile ve yollar ile anlatılıp neşredilmesi çok güzeldir.

İkincisi, sinema, roman, tiyatro, resim, dergi, müzik gibi sanatlar birer araçtırlar, kullanıldığı amaca göre değer kazanırlar. Bu gibi araçlar bizatihi haram ya da helal kapsamına girmezler, hizmet ettiği gayeye göre şekillenirler. Haram bir şeyi neşretmekte haram, helal bir şeyi neşretmekte de helal hükmünü alırlar. Öyle ise bu araçları helal olan yollarda kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur. Bu işin dini hüküm noktasıdır.

Üçüncüsü, dershanelerde asılması meselesi biraz farklı bir meseledir. Dershaneler sadece Risale-i Nurların okunduğu ve müzakere edildiği birer ilim meclisleri olduğu için, bu gibi sanatsal icraların teşhir edilmesi mutabık olmaz kanaatindeyiz. Bu gibi sanatsal icralar daha ziyade geniş kitlelere yönelik olmalıdır. Dershaneler zaten Risale-i Nurların mekanı olduğu için, ayrıca bir teşhir istemezler. Ama dışarıda, duymayan ve bilmeyen insanlar açısından bu çalışma çok güzel ve etkili olabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz çalışmalarınızı geniş kitlelere ve bilmeyen insanlara tevcih etmenizdir. Bu yaklaşım sizin için daha faydalı olur diye düşünüyoruz.

Dördüncüsü, bu çalışmanız elbette Risale-i Nurlara ve dolayısı ile de iman hizmetine bir katkı sağlar ve hizmet etmiş olursunuz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...