Block title
Block content

"Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ile beraberdik. İkindi namazı için abdest almayı emretti. Su bulunmadı. Yalnız bir parça su emretti..." Buradaki "emri" nasıl anlamalıyız, Peygamberimiz (asm) emir-nehiy konusunda mutlak yetkili mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamberler vazifesi gereği amir ümmeti ise memurdur. Yani Peygamber Efendimiz (asm) emreden, ümmet de emri dinleyendir. Ayrıca Peygamber Efendimiz (asm) -haşa- keyfi ve hevai bir emirde bulunmaz. Şayet emrediyorsa, o mutlaka vazife noktasından emrediyor demektir.  

Bunu ifade eden çok ayet ve hadisler bulunmaktadır.

"Bir de peygamber size her ne emir verirse onu tutun, yasakladığından da sakının ve Allah'tan korkun; çünkü Allah, cezalandırması çetin olandır." (Haşr, 59/7)

"(Ey Muhammed! Onlara) De ki: Allah’ı seviyorsanız, bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. (Ve yine) de ki: Allah’a ve Rasule itaat edin; eğer yüz çevirirlerse, şüphesiz Allah kafirleri sevmez.”(Âl-i İmran, 3/31, 32)

“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Âl-i İmran, 3/132)

"Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygambere ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin...” (Nisa, 4/59)

“Oysa aralarında hüküm vermesi için Allah’a ve Peygamberine davet olunan mü’minlerin sözü ise, 'İşittik ve itaat ettik.' demeleridir...” (Nur, 24/51)

Peygamber Efendimiz (asm)'in hevasına tabi olması mümkün olmadığı için, onun her tavrı ve her emri vahiy ve ilham eksenlidir; hata varit olacağı zaman vahiy derhal onu düzeltiyor. Şayet bir konuda vahiy inzal olmamışsa, ona (asm) itaat etmek imanın bir gereğidir.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sekizinci İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 582 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...