"Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın gitmesinde, çok mesafeyi tayyederek gitmesi ve ân-ı vâhidde yerine gelmesi sırrı bundan ileri geliyor." Tayyederek gitme ve bir anda dönmeyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mi’rac hâdisesi; Mekke’den Kudüs’e oradan semaya, semanın yedi tabakası, cennet cehennem, kürsi, arş ve nihayetinde yaratılış ağacının en sonu olan kâb-ı kavseyn makamı gibi küllî bir yolculuktur. Kaldı ki bu sayılan yerlerin büyüklüğünü ve genişliğini akıl idrakten acizdir. Allah kulu ve habibi olan Peygamber (asm)'ine bütün mülkünü dolaştırıyor. İşte bu gidiş ve yükseliş, velayet ve ubudiyet yolu ile olduğu için, velayette de zaman unsuru geçerli olması münasebetiyle, belirli bir zamanla gidilmiştir.

Dönüşde ise, gezdirme ve dolaştırmaya gerek kalmadığı için Resullulah Efendimiz bir anda Mekke’ye gelmiştir. Bunun temel sebebini de Üstadımız "risaletiyle döndü" tabiriyle izah etmektedir. Çünkü risalette gölge ve zaman mefhumu olmadığından an-ı vahidde yani bir anda geri gelmiştir. Peygamberler bir hakikati idrak etmekte zamana ve çalışmaya mecbur değillerdir. Zira peygamberlerin mesleği Vehbîdir, yani Allah’ın ihsanıdır. Allah istediği kulunu bir anda en yüksek makama çıkarır.

Nasıl ki Güneş'e ulaşmaya çalışmak çok zor ve meşakkatli ve zaman alır. Bu durum insanın Güneş'e olan uzaklığı hasebiyledir ve kurbiyete güzel bir misaldir. Ama Güneş'in kayıtsız nuru ve maddesiz aksi vasıtasıyla bizlere yakınlığını hissetmek ve onunla irtibat kurmak kolaydır.

İşte Hz. Peygamber (asm.) mi'raca velayet kanadıyla çıktığından, bir derece zaman, meşakkat ve gayret görünüyor. Ama mi'ractan dönüşü ise risaletiyle olduğundan bir anda gelmiştir. Şayet Peygamber Efendimiz (asm) dünyaya ait zaman ölçüleri ile Mekke’ye dönecek olsa idi, milyonlarca yılda Mekke’ye gelmesi söz konusu olamazdı.

İnsanoğlunun burnumuzun dibindeki Mars’a gönderdiği uzay aracının ulaşması bile 300 gün sürüyor. Mars’ın dünyaya olan uzaklığı 55.000.000 km’dir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...