"Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın gitmesinde, çok mesafeyi tayyederek gitmesi ve ân-ı vâhidde yerine gelmesi sırrı bundan ileri geliyor." Tayyederek gitme ve bir anda dönmeyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Miraç denildiğinde Mekke’den Kudüs’e oradan semaya, semanın yedi tabakası, cennet cehennem, kürsi, arş ve nihayetinde yaratılış ağacının en sonu olan kâbe kavseyn makamı gibi külli bir yolculuğu ifade ediyor. Kaldı ki bu sayılan yerlerin büyüklüğü ve genişliği akıl ile ölçülemeyecek kadar azametlidir. Allah kulu ve habibi olan Peygamber (asm)'ine bütün mülkünü dolaştırıyor. İşte bu gidiş ve yükseliş, velayet ve ubudiyet yolu ile olduğu için, velayette de zaman unsuru geçerli olması münasebetiyle, belirli bir zamanla gidilmiştir.

Miracın dönüşünde ise, gezdirme ve dolaştırmaya gerek kalmadığı için bir anda Mekke’ye geliyor. Bunun temel sebebini de Üstadımız "risaletiyle döndü" tabiriyle izah etmektedir. Çünkü risalette gölge ve zaman mefhumu olmadığından an-ı vahidde yani bir anda geri gelmiştir. Şayet Peygamber Efendimiz (asm) dünyaya ait zaman ölçüleri ile Mekke’ye dönecek olsa, milyonlarca yılda Mekke’ye gelmesi söz konusu olamazdı.

İnsanoğlunun burnumuzun dibinde ki Mars’a gönderdiği uzay aracının ulaşması bile 300 gün sürüyor. Mars’ın dünyaya olan uzaklığı 55.000.000 km’dir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...