"Resûl-i Ekrem Efendimiz'in, Mescid-i Aksâ'da bütün peygamberlere imam olarak namaz kıldırması demek, onların şeriatlarının asıllarına vâris-i mutlak olduğunu göstermesi demekti." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamberlik silsilesinin son halkası ve mührü olan İki Cihan Serveri (asm) geçmişteki bütün nebilerin son varisi ve en mükemmel neticesidir. O, geçmişteki peygamberlerin davasını ve dinlerin esasatını kıyamete kadar yaşatacak ve en kamil manada insanlığa ilan edecek en mükemmel bir halefdir.

Mescid-i Aksa'da kıldırdığı namaz, yukarıda ifade edilen manalara bir semboldür. Malum, bütün peygamberlerin ve hak dinlerin esasatı birdir ve aynıdır. Sadece zamanların değişmesi ile ihtiyaç olan teferruatta başka başkadır. Onun haricinde, iman ve ibadetler hep aynıdır. Peygamberimiz (asm) de son nebi olmasından, geçmişteki nebilerin davalarını da üstüne almış ve en kamil manada ifa etmiştir, demektir.

Namaz kıldırması, Mescid-i Aksa da vuku buluyor. Semavatta ise, semanın her bir tabakası, Allah’ın bir isminin dairesi olması nedeni ile o daireleri geziyor ve o dairelerde bulunan nebiler ile de görüşüyor. Semavat tabakalarında namaz kıldırdığına dair bir kayıt biz bilmiyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...