Ricalarda; "... kendimi üç büyük cenaze başında gördüm.", deniliyor. "Elli beş ölmüş ve hayatı ömrümde defnedilmiş Saidlerin kabri üstünde bir mezar taşı olarak kendimi gördüm.", diye devam ediyor. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, ben o hâlî derede, o hazîn hâlette, bu âyet-i kudsiyenin sırrıyla, Mirkatü's-Sünne Risalesinde işaret edildiği gibi, kendimi üç büyük cenaze başında gördüm:"

"Biri, elli beş yaşıma kadar elli beş ölmüş ve hayat-ı ömrümde defnedilmiş Said'lerin kabri üstünde bir mezar taşı olarak kendimi gördüm."(1)

Bu cümlede Üstad Hazretleri ömründen tükenen her bir yılı bir ölüm gibi görüyor. İnsanın maddi bedeni her bir yılda tamamen tazelenip yenilendiği için, eski beden ölüyor, yerine yenisi geliyor.

Hâl böyle olunca, elli beş yıllık bir ömürde insan elli beş defa ölüp yeniden elli beş defa diriliyor demektir. Son yıl ise o elli beş ölü yılın üstünde mezar taşı gibi bir sembol olarak duruyor demektir. Nasıl kabrin belli olması için başına bir taş dikiliyor ise, aynı şekilde elli beşinci Said de elli dört yıllık bir mazinin kabir taşı gibidir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...