Risale dersleri yapılırken, hadislerle teyid edilebilecek yerler varken, neden hadislerden bilgi verilmiyor? Yoksa bu tip bir ders hizmet metoduna aykırı mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hadis ilmi ve hadisi anlama teknikleri çok kapsamlı ve geniş olduğu için, her hatip yani Risale-i Nurları ders yapan şahıs, hadisi tam manası ile konu bütünlüğü içine yerleştiremez. Günümüz şartlarında İslam ilimlerini sağlam ve doğru bir şekilde ders verecek kurumlar olmadığından, çok insanlar direkt olarak âyet ve hadislerden istifade ederek ders yapacak bir kapasiteye sahip değildirler.

Hâl böyle olunca, liyakat ve ehliyeti olmayanların hadisleri ders esnasında kullanması sakıncalı olur. Bir çok yanlış anlamalara veya zihin karışıklıklarına sebebiyet verebilir. Lakin hatip liyakatli ise ve hadis de tam yerinde ise kullanılmasında bir sakınca olmaz.

İkinci bir husus da, zaten Risale-i Nurlar âyet ve hadisleri hazmedip bu zamanın insanlarının anlayacağı bir seviyeye indirmiştir. Hazmedilmemiş hadisleri alıp avam insanlara söylemek veya aktarmak, yanlış neticelere götürebiliyor.

Mesela, namaz bahsi olan Dördüncü Söz ders yapılırken “Namaz kılmayan kafirdir.” hadisinin kritiği ve şerhi yapılmadan, direkt aktarılsa bir çok insan bu hususta yanlış kanaatlere düşebilir. Öyle ise bu hadisin şerh ve tevili bilinmeden kullanılması doğru olmaz, yoksa kaş yapayım derken göz çıkartmak olur. Burada yanlış olan -haşa- hadisleri aktarmak değil, yersiz ve bilgisizce aktarmaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdullah41

Ben, ders yapan birisi olsam, burdaki cevabin uzerine sunu derdim. Ohh ya, ben de hadislere yeterince yer vermeden ders yapiyorum diye kendimi bosuna uzuyormusum. Megersem, hadisleri konuya dahil etmeyerek dogrusunu yapiyormusum. Demek ki, pek hadis bilmeye gerek duymadan derse yapmaya devam edebilirim.


Halbuki, bunun yerine, sahsen cevabin soyle olmasini beklerdim: Evet, Risale dersi yapan bazi kardeslerimiz, konuyla alakali hadisleri, konuya dahil etmekte yetersiz kaliyorlar. Risale dersi yapmaya talip olmus veya kendisinden daha iyi ders yapacak baska kisi olmadigi icin bu vazifenin tek sahibi konumunda kalmis kardeslerimiz, hadis bilgilerini arttirmali ve risalede gecen konular ile alakali hadisleri bir sekilde sohbete dahil etmenin yolunu bulmalidirlar. Bu sekilde, hem dinleyenlerin hadisleri daha bilmelerine yardimci olmus olurlar, hem de risale dersleri hakkinda, hadislere pek deginilmedigi seklinde yapilan ithamlarin azalmasina sebep olurlar.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Söylediklerinizde hakikat payı var ama cevabı iyi incelediğinizde bizim sözümüzün liyakati olmayan hatiplere olduğunu takdir edersiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...