Risale-i Nur ahir zamanda karşılaşılan problemleri ele almış görünüyor. Eşcinsellik konusu Risalelerde geçiyor mu, nasıl işlenmiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün problem ve sorunların temelinde imansızlık ya da imandaki zafiyet vardır. Bu sebeple Risale-i Nurlar, bu sorun ve problemlerin temeline inip, bütün mesai ve dikkatini imanın ihya ve kuvvetlendirilmesinde sarf ediyor. Tıpkı sineklerle uğraşmak yerine, bataklığın kurutulmasına çalışmak gibi...

İbadet ve ahlak bir yük, iman ise bu yükü çeken güçtür. İman gücü ne kadar kuvvetli olursa, ibadet ve ahlak da o denli güçlü ve kaliteli olur. Bu zaman insanlarının ahlaki ve ibadet noktasından çöküntü içinde olması meseleye işaret ediyor. Öyle ise yapılacak en güzel tedavi; imanın yeniden inşa edilmesidir. Risale-i Nurlar da meslek olarak bunu esas aldığı için; Kur’an’ın her ayetini tefsir etmemiştir. Bu sebeple Risale-i Nurlarda "eşcinsellik" ile ilgili doğrudan bir bahis yoktur. Ama eşcinsellik gibi ahlaki sapmaları ve manevi hastalıkları tedavi edecek imani reçeteler Risale-i Nurlarda çoklukla vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...