Risale-i Nur dershanelerine bir arkadaşım vasıtasıyla hediye götürdüm. Bu sefer aklıma Hatem-i Tai'nin, davete icabet etmediği ve bunun izzetine zıt olduğu aklıma geldi vazgeçtim, hediyeleri de kabul etmiyorum. Doğru mu yapıyorum?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Prensipleri ve kaideleri olduğu gibi tatbik etmek yerine, halin gereğine uygun olarak tatbik etmek gerekir.

Mesela, müspet hareket etmek, hizmetimizde önemli bir kaidedir. Biz bu kaideyi şiddet ve ihtilaftan kaçmak şeklinde anlayıp, kalıp halinde her hususta tatbik etsek, müspet hareket etmiş olmayız. Birisi dinimize hakaret etse, müspet hareket ediyorum diye ona hoşgörü ile baksak, bu müspet hareket etmek olmalz, zillet olur. Başka birisi samimi bir niyet ile din aleyhinde aklına takılan bir soruyu sorsa, ona da dine hakaret ediyor diyerek sert çıksak, bu da menfice bir yaklaşım olur. Demek kaideler halin durumuna göre değişebiliyor. Hakaret edene gereken sert cevabı vermek müspet hareket olduğu gibi, niyeti talim olan birisine de yumuşak ve ilmi bir cevap vermek yine müspet harekettir. Kalıpçı olsa idik, her hale aynı tavrı göstermemiz icap ederdi. Mümin ve özellikle Nur talebesi, halin gereğine ve şartlarına uygun hareket etmelidir. Tek tarz, tek kalıp şeklinde hareket etmemelidir.

Hediye meselesinde de benzer bir tavır sergilemeliyiz. Dershanedeki bir ikrama icabet etmek, istiğna kaidesi ile çelişmez; hatta ikram edeni kıracağı için yanlış bir tutum olur. İstiğna burada iman ve Kur’an hizmetinde olmalıdır. Bir Nur talebesi, hizmet adına, yabancı ve yabani insanlardan olur olmaz yardımı talep etmemelidir. Yoksa, müminlerin kendi aralarındaki hediyeleşmeleri sünnettir ve müstahsendir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Sağolun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...