Risale-i Nur dersi nasıl yapılmalı? Kitaptan düz mü okunmalı, sadece kelime manaları verilmeli, yoksa ders cümle cümle üzerinde durularak mı yapılmalı? Bu konuda çok farklı şeyler duyuyoruz. Umumi bir ders nasıl yapılır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her ilmi, talim etmenin bir çok teknikleri vardır. Biyoloji dersi, deney ve gözlemler ile yapılırken, tarih dersi, daha ziyade anlatıma dayalıdır. İmani meseleleri de bir çok şekilde ders vermek mümkündür. Bu sebepten Üstadımız hayatta iken, mutlaka şu şekilde risale okuyun dememiştir. Kendisi de tek tip ders yapmamıştır. Şartlar, ortam, muhatabın seviyesi, risalelere olan vukufiyet gibi sebepler, dersin de tarzını belirler.

Bu arada, ferdi kabiliyetleri de unutmamak lazımdır.

Ders yapma tarzı ve Risalelere olan vukufiyet aynı olduğu hâlde, hitap ve konuşma yeteneği daha iyi olan şahsın dersine talep fazla olabilir.

Aynı branşta olan hocalardan, kimi hocanın dersinde öğrenciler sıkılırken, kimi hocanının dersini de zevk ile dinlerler. Bu fark, dersten değil, hocanın sunum şeklinden kaynaklandığını unutmamak lazım.

Bütün bunları göz önününde bulundurarak, şunu söylememiz mümkündür:

Sohbetlerde esas olan hakikattir. Sunum önemli olsa da, bizim yoğunlaşmamız gereken, dersin konusudur. Dikkatle dinlemek ve istifadeye çalışmaktır. Öte yandan, dersin tesirinin halk edilmesi için dua etmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

saidtr
Dersi önce kendimiz tam sindirmeli sonra başkalarına okumalıyız. Tam ve güzel anladığımız yerleri okursak insaallah tesirli olur. En önemlisi de okuduğumuz hakikatı kendimiz yaşıyor olmalıyız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
said aktaş
ders yapılırken muhatabın seviyesi çok önemlidir. mesela hizmeti yeni tanımış birine hizmet düsturları okunmaz... slm
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
saykogu
Allah razi olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mütekellim

"Sohbetlerde esas olan hakikattir. Sunum önemli olsa da, bizim yoğunlaşmamız gereken, dersin konusudur. Dikkatle dinlemek ve istifadeye çalışmaktır. Öte yandan, dersin tesirinin halk edilmesi için dua etmektir."

Çok güzel tespit, ben de bazı ağabeylerin derslerini beğenip, bazılarının ders yapmasını istemiyordum; bir gün bir vakıf abi bana, ders yapan ağabeyi değil, Risale-i Nurları dinle, ona yoğunlaşmaya çalış dedi. Ben de uygulamaya gayret ettim, hakikaten çok istifade ediyordum. Daha önce dersini beğenmediğim ağabeyin derslerini iple çekiyordum... Aynı metodu ben de buradaki kardeşlerime tavsiye ederim. Selametle.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
azozkan
SA Ben kendi tecrübemi paylaşmak istiyorum: Alt kısmında kelimelerin sözlük anlamları olan kitaplardan faydalandım.Her kelimenin anlamını ayrıca satırdaki kelimenin üzerine 0.3mm lik kalemle yazdım.Sonra bu manalarla birlite anlamaya çalıştım. Çok faydasını gördüm. Birde en önemlisi bu siteden de çok şey öğrendim. Nasıl diyeyim benim sabki hocam oldular. Bu siteyi hazırlayanlardan da Allah ebeden razı olsun. slmalykm
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
dr karaman
Allah razı olsun..ben de Nurlara odaklanacağım...inşallah faydalı olur...inanın dersler artık anlaşılsın diye vaaz şeklinde yapılır oldu....çok sevdiğim bu dersleri bile aksatır konuma geldim...deneyeceğim Rabbim muvaffak kılar inşallah....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...