Risale-i Nur dersleri okumaya nasıl başlanmalı, ders nasıl bitirilmeli? Kimisi Üstad'ın derse âyet ve hadis meal ve izahları ile başladığını söylüyor. Bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad, Eüzübesmele ve salavattan sonra derse başlardı ki, Nur talebelerinin de genelde derse başlama şekli böyledir.

Şu var ki, her insanın mizacı ve meşrebi bir olmadığı gibi, her cemaat ve gurupların da mizaç ve meşrebi bir olmayabilir. Bu yüzden meselelere geniş bakıp, daireyi geniş tutmak gerekir. Yoksa belli kalıplar oluşturup, herkesi o kalıplara zorla sokmak hizmete fayda değil, zarar getirir. Önemli olan, Risale-i Nur hizmetlerinin devamıdır. Bunun dışındaki fer’i konularda her cemaat ve meşrep, başka bir tarz ve usulü benimseyebilir. Kendi tarzımızı muhafaza etmekle beraber, başkaların yanlış olmayan tarzlarına da saygılı olmamız gerekir.

Üstelik âyet ve hadis ile derse başlamak sakıncalı ve yanlış bir tarz değildir. Bu tarz okuma, kişilerin ya da bazı meşreplerin tercihi olabilir .Biz buna yanlış dersek, görüntü olarak "Nurcular âyet ve hadis okumaya ters bakıyor." izlemine meşruluk vermiş oluruz ki, bu çok vahim bir durumdur.

Genelde dersler besmele ve salvele ile başlar, âyet ile bitirilir. Bu da farz ya da vacip değildir, ama kuvvetli ve güzel bir âdet-i İslam'dır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

metebozdag
Cevabınız için teşekkür ederim.Allah razı olsun sizlerden.Cevaplarınız o kadar ikna edici ve birleştirici ki,itiraza meydan vermiyor.bazen sitenizdeki sorulara verilen cevapları okuyorum.Cevremdekiler memnuniyetle karşılıyorlar.ALLAH SİZDEN EBEDEN RAZI OLSUN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...