Risale-i Nur Külliyatı'nı okuyup istifade edenlerin, değişik tarzlarda hizmet ifa etmeleri nedendir? Bu bir ihtilaf değil midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ve benzeri farklılıkların “ihtilaf” tarifine girmeleri için, tarafların birbirlerini inkâr etmeleri, birbirlerine düşman olmaları, aleyhte konuşmaları, gıybet etmeleri gerekir. Bunların hiçbiri olmuyorsa, kişiler kendi zevklerine ve anlayışlarına en uygun buldukları bir yolda giderken diğerlerine karşı çıkmıyorlarsa buna, menfi manada, “ihtilaf” denilmez. Bu gibi farklılıklar, Peygamber Efendimiz (asv)'in

“Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır.”(el-Munavî, Feyzu’l-Kadîr, 1/210-212)

hadis-i şerifinin haber verdiği “müspet ihtilaf” grubuna girerler. Bu ihtilaf, bedenimizdeki organların farklı işler görmeleri kabilindendir. Hepsi bir ruhun emrindedirler ve aynı gayeye değişik şekillerde hizmet ederler.

Ehl-i sünnet dairesindeki farklı meslekler ve mezhepler de bu müspet ihtilafa en güzel örnektir. Dört mezhebin her birinin mensupları diğerlerini sever, onlarla aynı mabette namazlarını birlikte kılarlar ve birbirlerine dua ederler.

Farklı meşrepler ve çeşitli hak tarikatlar da bu manadadır. Bunların ihtilafı, aynı güneşten ziya alan, aynı su ile sulanan, aynı toprakta kök salan ağaçların farklı meyveler vermeleri gibidir.

Aynı Kur’ana bağlı, aynı peygamberin ümmeti olan kişilerdeki meşrep farklılığı konusunda Yirmi Beşinci Söz'deki Kur’an tarifinde şu ifadeler yer alır:

"Hem bütün evliya ve sıddıkîn ve urefa ve muhakkikînin muhtelif meşreblerine ve ayrı ayrı mesleklerine, her birindeki meşrebin mezâkına lâyık ve o meşrebi tenvir edecek ve herbir mesleğin mesâkına muvafık ve onu tasvir edecek birer risale ibraz eden mukaddes bir kütübhane hükmünde bir Kitab-ı Semavî'dir."

Kur’an hakikatlerinin farklı meyveler vermesinin bir küçük numunesi de Nur Risalelerini okuyanlarda görülen değişik hizmet biçimleridir. Bunların da Nurlardaki ihlas, sadakat, uhuvvet gibi temel prensiplerde ittifak etmekle birlikte, kendilerince en faydalı buldukları yahut kendi zevklerine en uygun düşen bir hizmet metodunu seçmeleri ihtilaf sayılmaz ve sayılmamalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
ama bu başta gıybet etme birçokları arasında bilhassa bu aralar baya çoğaldı* veya farklı hizmet tarzlarını eleştiriler*
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Yirminci Lema olan ihlas risalesinde de ifade edildiği gibi bu haller tasvip edilemez.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nihatxy1
pek sevgili alaaddin abi 45 bin nüfuslu bir ilçedeyim 3 kişi A cemaatinden 3 kişi B cemaatinden. Tam aksine de fikri hiç bir ayrılık yok. bu nasıl müsbet ihtilaf. 3 kişi kaldıkça güç olamıyorsunuz. dersane tutamıyorsunuz. güç dağılıyor. her fikri ayrılık ayrı bir cemaatle mi temsil edilmeli ?Mekke de bile ayrı ayrı dersaneler kurulmuş. ben bunlara çok üzülüyorum.Peygamber efendemiz bu tabloyu görse üstadımız bu tabloyu görse çok güzel yapmışsınız zaten ihtilafta rahmet vardır. Alah sizlerden razı olsun mu diyecek? üstad ihlas risalelerini boşuna mı yazdı? 5 sene dersanede kaldım . her hafta cuma günleri ihlas risalesi okuduk. Ama ihlasın zerresi yok bizde kimse kusura bakmasın. Herşeyi tozpembe göstermenin bir anlamı yok. Tozpembe görülebilecek cihet Cenabı hakka bakan veche de olabilir. bize bakan vechede bu mesele de hiç bir güzellik yok. Yazıklar olsun bize...............
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...