"Risale-i Nur kutsal kitaptır Said Nursi de peygamberlik vazifesi ile gelmiştir." ifadesini kullanan birisinin itikadi durumu nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Risale-i Nur kutsal kitaptır Said Nursi de peygamberlik vazifesi ile gelmiştir.” ifadesi en hafif tabiri ile ahmakça ve sapkınca bir ifadedir. Bu ifadenin Risale-i Nurla bağdaşması asla mümkün değildir.

Bir kimse "Risale-i Nur vahiy ile yazdırıldı." derse bu küfür olur. Çünkü vahiy son peygamber Hazreti Muhammed (asm) Efendimiz ile sona ermiştir.

"Said Nursi peygamberdir." derse, bu da küfürdür. Çünkü son peygamber Hazreti Muhammed (asm) Efendimizdir ve ondan sonra da peygamber gelmeyecektir.

İfrat-ı muhabbet yüzünden Hristiyanlar Hazreti İsa (as)’ı Rafiziler de Hazreti Ali (ra)’ı ilahlaştırdılar ve sonları küfür ve hüsran oldu.

Her insan kendi meslek ve meşrebini sever ve sayar, bunda bir mahzur yok; lakin bu sevgi istikamet ve itidalden çıkarsa, o zaman dalalete dönüşür.

Risale-i Nur'un harika ve mükemmel bir tefsir olduğu, bu zamanın ihtiyaçlarına tam bir reçete olduğu, Üstada ilham ve ihtar ile yazdırıldığı gibi düşünceler doğru ve istikamet üzere düşüncelerdir. Lakin “Risale-i Nur kutsal kitaptır, Said Nursi de peygamberlik vazifesi ile gelmiştir.” ifadesi hiç de öyle masum ve istikametli bir ifade değildir.

Böyle ifadeler kullanmak çok vahimdir. Kullananlar varsa inşallah niyet ve kastında bir eğrilik yoktur, belki de düşüncelerini tam ifade edememiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...