Risale-i Nur mesleği velayet-i kübra mesleğidir, diyoruz. Fakat velayet-i kübra ashabı olan Nur talebeleridir. Her Nurcunun velayet-i kübra ashabından olduğunu ifade edersek bu yanlış olmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Velayet-i Kübra makamı, dediğiniz gibi Nur talebeliği sıfatlarına haiz olanlar için geçerlidir. Yoksa her "Nurcuyum" diyen bu makama sahip manasında değildir. Risale-i Nur'a talebe olmanın şartları bellidir, kim bu şartlara haiz ise inşallah o makama erişir. O şartları zahiren üzerinde bulunduran kişilerin de ben "Velayet-i Kübra makamındayım" demesi yakışık almaz hem de tevazuya aykırıdır.

Yalnız şöyle ince bir fark var, ona dikkat etmek gerekir o da şudur:

"Bir şahıs, kendi namına hazm-ı nefs eder, tefahur edemez. Millet namına tefahur eder, hazm-ı nefs edemez."(1)

Bir şahıs kendine yapılan bir hakareti nefsine yedirip affedebilir, bu güzel bir haslettir; ama mensubu olduğu cemaate yapılan hakareti kendi hesabına affedip hoş görülü olamaz.

Cemaati adına övünebilir, ama şahsı adına övünmesi kibir ve böbürlenmek olur. Bir adam İslam şöyle güzeldir şöyle hoştur ya da Nur mesleği şöyle güzel şöyle hoştur diyebilir, ama ben şöyle iyiyim şöyle güzelim dese bu kibir ve gurura girer.

Özet olarak kişinin mesleğini övmesi ile kendini övmesi farklı şeylerdir. Kişi mensubu olduğu mesleği övebilir, ama kendi nefsini övemez buna dikkat etmek gerekir.

(1) bk. Sünûhat, Unsuriyetin Hikmeti.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...