"Risale-i Nur, millet ve vatan aleyhinde hiçbir vakit istimal edilmemiş ve edilmez ve edilemez." cümlesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey bu millet ve vatanı seven kardeşler! Evet, o münafıkların dedikleri gibi, nüfuz var. Fakat benim değil, belki Risale-i Nur’undur. Ve o kırılmaz; ona iliştikçe kuvvetleşir. Ve millet ve vatan aleyhinde hiçbir vakit istimal edilmemiş ve edilmez ve edilemez. İki adliye, on sene fasıla ile şiddetli ve hiddetli yirmi senelik evrakımı tetkikat neticesinde, bir hakikî sebep cezamıza bulmaması, bu dâvâya cerh edilmez bir şahittir."(1)

Risale-i Nurlar, bu millete rahmet, bereket, güzellik ve saadetten başka bir şey vermemiştir. Yani hem Üstad Hazretleri, hem de Risale-i Nurlar, bu milletin her iki dünyada da saadete ulaşması için çabalıyor. Bunun dışında millete bir zarar, bir komplo, bir menfi şey iras etmiyor.

Risale-i Nurlar bu milleti ifsat ve tahrif etmek için kullanılan bir alet de değildir. Tam aksine Risale-i Nurlar bu milletin dirliğinin ve birliğinin bir sigortası ve manevi bir muhafızıdır. Bunun en büyük ispatı binlerce defa mahkemeye verilip hepsinden berat etmesidir.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Emirdağ Hayatı, Gelenlerle Ne Konuşurdu?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...