Risale-i Nur okuyan kardeşlerimizin, Üstad'a neden bu kadar taassubları var? İfrat ve tefritten nasıl muhafaza olunabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İfrat ve tefritten daima uzak durmalıyız. Kur'an'ın ve hadislerin ölçüsüyle hareket edince, kime ne kadar değer vermemiz gerektiğini imanın dürbünüyle keşfederiz. Aşırılıklardan muhafaza olunuruz. Risale-i Nur eserlerinden de tam istifade edenler bu tür vartalardan ve çukurlardan uzak kalır kanaatindeyiz. Bir kaç kişi bu şekilde aşırıya gitmiş ise, bu onların kendi hatası olarak telakki edilmeli. Bizim için su-i misal, misal olamaz. Binlerce on binlerce Nur talebesi Risale-i Nurları okuyor istifade ediyor. Âdeta insanlar arasında tabiri caiz ise "üsvetül hasene" "en güzel örnek" olmuş oluyor.

Bazısı kışırda kalır lübbe inemez, kendisini lübbe inmiş zanneder, hata eder. Bu yüzden bir hazinede silik bir para bulunsa o hazinenin değerini düşürmez. Bir bahçede çürük bir elma bulunsa o bahçe kıymetten düşmez. Bu yüzden insanların yapmış oldukları hataları ne cemaate, ne de Risale-i Nur'a teşmil etmemeliyiz.

Bu şekilde aşırılıklara gidenler Risale-i Nurların dışında başka şeylerle de meşgul oluyor olabilirler. Dikkat lazımdır. Hristyanların Hz. İsa (as)'ya, Şiilerin de Hz.Ali Efendimize (ra) olan tutumlarından ders almak gerektir.

Temennimiz şudur ki; Rabbimiz, zihnimizi ve ruhumuzu gıllu gıştan, yani odun yığınları hükmündeki şeylerle meşgul olmaktan uzak tutsun. Bu tür kardeşlerimize de istikamet verip aşırılıklardan muhafaza buyursun.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

adba

Kanaatimce bu konuda cok söz söylenir ama kisaca bir katkida bulunabilirim:Risaleye muhatabiyete degilde muhabette kalanlarda taasup görülebiliyor.ayrica bu her meslektede olabilir. MUHABETTEN, MUHATABiYETE çıkmak lazım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hakan
Degerli Adba, Nurlara muhabbet beslemek taasuba götürebilir diyorsunuz.Fakat ayni zamanda Muhabetten muahtabiyete cikmak lazim arz ediyorsunuz.bu bir tezat degilmi,tam anlayamadim.Yani muhabette kalan zarar mi ediyor.Kainat muhabetten yaratilmamismi?.Üstad taasubu Uhuvvet risalesiyle frenlemis,tam istifade eden kanaatimce taasuba düsemez.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hakan

Degerli Adba yaziyi okudum.Kanaatiniz tezat degilmis.Risale-i Nur zeki muhatab istiyor.Muhabbetten Muhatabiyete cikmak lazim. Önce Marifetullah neticesi muhabetullah, insaallah. Böylece karli ciktim.Allah razi olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
tartışılan bu konuyla ne kadar alakalıdır bilmem ama tevafuk oldu bende 32. sözü okuyordum üstad evliyaya duymamız gereken muhabbetin ölçüsünü ve neticelerini gayet net izah etmiş.alakalı bulursanız bi göz atmanızı tavsiye ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...