Block title
Block content

"Risale-i Nur, sadaka gibi, belâların def’ine bir vesile olduğundan, bu da bu belâya karşı vesiledir denilebilir." Buna göre ömründe Kur'an okumamış, hiç sadaka vermemiş kişilere her gün bela gelmesi gerekmez mi; burayı nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün ibadet ve iyiliklerin temelinde sağlam bir iman yatmaktadır. Yani sağlam bir iman olmazsa, ibadet ve iyilikler ya hiç olmaz ya da sağlıklı ve ihlaslı olmaz. Dolayısı ile sağlam imanı elde etmek bütün ibadet ve iyiliklerden önce gelir.

Risale-i Nur tahkiki ve sağlam bir iman dersi verdiği için, dolaylı olarak bütün ibadet ve iyiliklerin temelini ve özünü teşkil ediyor. Bu yüzden Risale-i Nur'un misyonu diğer vazifelerden daha önemli daha gerekli ve daha öncelikli oluyor.

Mesela, Kur’an’ı yüzünden okumak bir ibadettir, ama Risale-i Nur vesilesi ile Kur’an’ı anlamak ve imanını sağlamlaştırmak daha önemli daha ömürlü daha sürdürülebilir bir durumdur. Çünkü Kur’an okumak için sağlam bir iman gerekiyor.

Bütün ibadet ve iyiliklere kaynak ve enerji olan bir vazifeyi terk etmek, bir ibadeti bir iyiliği terk etmekten daha vahim daha riskli daha tehlikelidir. Bu yüzden Risale-i Nur hizmetinin aksaması belaları celbe davetiye çıkarmak demektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...