Block title
Block content

"Risale-i Nur Talebeleri kabre, inşallah imanla girecektir." ifadesinde, kabre imanla giren kurtuluyor mu? Kabir azabı görecek mi görmeyecek mi? Cennete gideceği kesin mi değil mi? Kısacası, bir insanın imanla gitmesi demek ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kabre imanla girmek, bu zamanın en büyük bir nimetidir. Zira maddeci felsefenin kalp ve ruhları yaraladığı bu asırda en büyük dava, imanla kabre girmek davasıdır. Kabre imanla girdikten sonra, gerisini Allah bilir. Dilerse affeder, dilerse günahlarımız kadar cezasını verir.

Kişinin kendisi için, kesin cennete gideceğim demesi dalalet olduğu gibi, kesin azap göreceğim deyip ümitsizliğe düşmek de dalalettir. Bu hususta ümit ile korku arasında olmamız gerekir. Ehl-i sünnetin bu husustaki tutum ve görüşü bu şekildedir.

İmanla kabre giren birisinin en nihayetinde cennete gireceği kesindir. Zira iman ehli birisi ne kadar günahkar ve kusurlu da olsa cehennemde ebedi olarak kalmaz. Lakin böyle birisinin kabir ve cehennem azabı görmeden direkt cennete gitmesi ise kesin değildir. Bu, kişinin ameline bakar. Şayet günah ve kusurları çok ise Allah dilerse affeder dilerse cezalandırır.

Bu zamanda farzları yapıp, büyük günahları işlemeyen iman ehli birisinin direkt cennette gitmesi Allah'ın rahmetinden kuvvetle umulur. Zira bu son asır çok çetin ve dehşetlidir. Rabbimiz, büyük günahları terk eden, farzlarını yerine getiren kullarını, inşallah, sagair denilen küçük günahlar ve kusurlarından dolayı muaheze etmez. Böyle ümit edebiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yirmi Yedinci Mektuptan Mühim Parçalar | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2681 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

selhattin
allah sizden razı olsun inşallah....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...