Risale-i Nur'da dikkat dağınıklığı konusuyla ilgili veya alakalı yerleri söyleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur’da direkt "dikkat dağınıklığı" ile alakalı bir bölüm yoktur. Konu hakkındaki bölümleri işin uzmanı olanlar belki Risale-i Nurlardan çıkarabilirler. Bizim size bu noktada birkaç tavsiyemiz olacak.

1. Her zaman def’-i şer, celb-i nef’a racihtir. Önce şerleri def edip dikkatinizi dağıtacak şeyleri tespit ederek onlardan uzak durmalısınız. TV, internet, yanlış arkadaş çevresi, siyasi-afaki meselelerle ziyade meşgul olma, genel kültür adına boş bilgilerle zihni bulandırma bunlardan birkaçı.

2. Bir işi tamamlamadan diğerine geçmeyin. Örneğin elinizdeki bir kitabı sonuna kadar sebat edip bitirin. Sonra diğer kitabı okumaya koyulun.

3. Dikkat dağınıklığının beraberinde odaklanma sorunu vardır. Bir konuyla meşgul olurken, başka konulara ilgi kayar. Bu sebeple sadece bir mesele üzerinde yoğunlaşmaya çalışın. Başarıya giden yol odaklanmaktan geçer.

4. Hayatımızdaki, çalışmamızdaki meseleleri önem sırasına koyup sadece onunla meşgul olmak, bizi başarıya götürecektir.

5. Çalışmalarınızı ve yaşamınızı plan-program dâhilinde yapın. Gelişigüzel olan bir hayatta dağınıklık daha ziyade olur.

6. Zihninizin odak noktasına ilgilendiğiniz şeyi yerleştirip, başka şeylerin onun yerine geçmesine müsaade etmeyin. Sizi amacınızdan uzaklaştırmak isteyen farklı düşüncelere “Hayır!..” demesini bilin...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...