Risale-i Nur'da kadının sosyal hayattaki yeri nedir, kadının çalışması uygun mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman Hazretlerinin, dinimizin kadınlara taalluk eden vazife, sorumluluk ve hürriyet ile alakalı hükümlerinden farklı bir şey söylemesi mümkün değildir.

Dinimiz ise; kadınların kendilerine terettüp eden asli vazifelerini ihmal etmemek kaydıyla, helal dairesinde, onların eğitimlerine, öğrenimlerine, meslek sahibi olmalarına, ticaret yapmalarına ve buna mümasil faaliyet ve çalışmalarına bir kayıt koymamıştır. Resul-ü Kibriya (asm)'dan başlamak üzere, dinimizin hakkıyla yaşandığı dönemlerde, kadınlarla ilgili mezkur faaliyet ve çalışmaların olduğunu öğrenmekteyiz.

Üstad Hazretleri kadınları nazik, latif, terbiyede temel unsur, yüksek ruhlu, şefkat abidesi ve kahramanları olarak görmektedir. Bu vasıflarla takdir ettiği hanımların, bu asrın art niyetli insanları tarafından hak etmedikleri ve layık olmadıkları şekillerde kullanılmalarından ciddi manada üzüntü duymuştur.

Kadının çalışma zorunluğu varsa, çalışma şartlarında, İslam’ın koyduğu esaslara ve ölçülere göre hareket etmek iktiza eder. Erkek ile kadının aynı çalışma şartlarında tesettüre riayet etmeden bir arada bulunmaları İslam’a ve fıtrata zıttır. Şayet kadın çalışmaya mecbur ise, yani nafakasını temin edecek kimsesi yok ise, tesettüre ve İslam’ın edebine riayet etmek kaydı ile çalışabilir, bunun bir mahsuru yoktur.

Hanımlara; kendilerini layık olmadığı tarzda kullanmak isteyen insanlara ve cereyanlara karşı nasıl davranacaklarıyla ilgili şu tavsiyelerde bulunmuştur:

Kendilerini muhafaza etmelerini, hak ve hukuklarını koruyarak alet olmamalarını, icabında kendi hayatlarını kendileri kazanıp, naehil ve liyakatsiz erkeklerin tasarrufu altına girmemelerini, sabır, metanet, feragat ve fedakârlıkta bulunarak, kendilerini ucuza satmamalarını, izzetleri ve şerefleriyle yaşamalarını tavsiye etmektedir.

Bediüzzaman Hazretleri, hanımların en güzel tahassüngahlarının evleri olduğunu, eğlencesinin ise çocukları ve evlatları olduğunu, asrın tehlikelerine karşı sabır ve metanetle kararlılık göstermelerini ifade etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Üstad hazretleri Lemaat'ta, "kadınlar yuvalarına dönmeli" derken Tesettür Risalesi'nin akabinde maişet için serseri bir kocanın tahakkümü altına girmektense köylü kadınları kendi nafakaları için çalışmaları nevinden nafakalarını çıkarmayı tavsiye ediyor. Bu hususu nasıl anlamalıyız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Bir kadının serseri ve ahlaksız bir erkeğe bağlı kalmadan, kendi maişetini tedarik etmesi mümkündür. Bu durum "kadınlar yuvalarına dönmeli" ifadesine zıt değildir. Çünkü, bir kadının evinde de maişetini tedarik etmesi mükündür.
Netice olarak; bir hanım efendinin ailenin maişetine katkıda bulunması, ya da bizzat kendisinin evin maişetini tedarik etmesi, İslamî esaslara uygun olmak şartıyla mümkündür.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
belletmen

İslamî usllere uygun olarak çalışmak nasıl mümkün olsun, yalnızca hanımların çalıştığı bir mekan mı? Yoksa zaruri hallerde erkele kadının bir arada çalışması mümkün müdür?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustacet

Yani namahremlerle ölçüleri aşacak şekilde olan mübaşeret olmadan ve tesettürüne güzelce dikkat ettikten sonra çalışabilir. Misal olarak aklıma ilk gelen, sadece bayanların çalıştığı bir giyim-dikim atelyesinde çalışmak gibi. selametle.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
kardesım serıat zahıre bakar ne musbet ne menfı hıc bır nısa zaruret olmadan hassaten dahıldekı vazıfelerını ıhmal edıp calısmaya cevaz yoktur ekserı nısa kazandığını yıne luzmsuz harcamalarda kullanıyor tum nısaları ısten (zorunlular harıc) cıkarsınlar erkeklerınde ıssızlık problemlerı olmaz maıset derdıde kalmaz kanaatındeyım nısaların elıne kanaat ve ıktısat verılsın yeter...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
toplumsal hayatta tabikide kadınlar çalışmalıdır. ama maalesef ülkemizdeki şartlar buna uygun degildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...