Block title
Block content

Risale-i Nur'da, kelam ilminin, Allah'ın varlığı ve birliği ile ilgili delillerinden olan "Bürhan-ı temanü"yü göremedim, neden kullanılmamış acaba?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da bu delilin mahiyeti ve özü gayet yeterli ve mukni bir şekilde şöyle ifade ediliyor:

Nasıl bir köyde iki muhtar, bir şehirde iki vali, bir ülkede iki padişah karmaşa ve kaosa sebebiyet veriyor ise, kâinatta da iki İlah karmaşa ve kaosa sebep verir.

Halbuki kâinatı incelediğimizde, yüksek ve kusursuz bir sistem ve intizamın varlığını görüyoruz. Yüksek ve kusursuz bir intizam ise, tek bir Hakimi tek bir Nazımı yani nizam koyucuyu gösteriyor.

Kur’an da bu gibi delillerin özünden bahseder, lakin kabuk kısmını akla bırakır. Belagat denilen şey de budur zaten. Şayet detayı ile izah etmiş olsa idi, ciltlerle kitap nazil olmak gerekirdi. Benzer bir durum Risale-i Nur'da da bulunuyor. Risale-i Nur kelam ve felsefenin kullandığı delillerin özünden bahseder, gereksiz detaylarını meraklısına havale eder.

Hatta şunu ifade etmek gerekir ki, Risale-i Nur'un bu delillerden bahsediş biçimi, okuyanın zihin dünyasında bir şüphe bir yara açmaz. Yani safi zihinleri bulandırmamak için gereksiz detayları terk eder; hudus ve imkân delilinde olduğu gibi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İçerik ve Külliyat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1380 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...