Block title
Block content

Risale-i Nur'da neden elma temsili çoklukla kullanılıyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Elma, dünyada en çok tüketilen ve en lezzetli meyvelerden bir tanesi olup, bine yakın türü bulunmaktadır. Zengin fakir her kesimin rahatlıkla tükettiği elma, Allah’ın bir kudret harikasıdır. Bu yüzden Risale-i Nur'da çokça zikredilmektedir denilebilir.

Malum, temsil ve teşbihler insanın fikir ve hissiyatına en yakın olan şeylerden seçilirler. İnsanın ünsiyet ve ülfetine uzak bir şeyi temsil getirmek belagat açısından da yanlıştır. Mesela, hiç bilinmeyen nadir bir meyve temsil olarak getirilmiş olsa idi, bu belagat açısından kusurlu ve hatalı olacaktı. Bu yüzden Risale-i Nur'da  elma gibi herkesin malumu ve mahsusu bir meyveyi çokça zikrediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan

Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu'da, Güney Kafkaslar, Rusya'nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan'ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tür, bütün dünyaya Orta Asya'dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...