Risale-i Nur'daki "Otuzuncu Söz" Darwinizmi çürütüyor denilebilir mi? Yoksa sadece bu söz o meselede yetersiz midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Materyalist ve maddeci felsefenin fikir bakımdan bazı temel şubeleri vardır. Bunlara biyolojik alanda Darwin’in evrim teorisi, psikolojik alanda Sigmund Freud' psikanalizi, sosyolojik alanda Ogüst Komt pozitivizmi, iktisat alanında Karl Marks bunlara örnek olarak verilebilir.

Bu gibi felsefi ekollerin temeli ve esası maddeci ve inkarcı olmasıdır. Risale-i Nur ise küfür ağacının dal budakları yerine, kökü ve esası olan maddeci ve inkarcı görüşlerini muhatap alıp çürütüyor. Nasıl ağacın kökü kesildiğinde dal budak da kök ile kurur gider, aynı şekilde Risale-i Nur küfür ağacının kökünü kuruttuğu için, ağacın şubeleri olan dal ve budaklarla fazla iştigal etmiyor. Evrim ve pozitivizm gibi fikri akımlar maddeci felsefenin dalları ve budakları mesabesindedir.

Risale-i Nur'un ikinci bir kaidesi, bir fikri çürütürken, onun ismini ve resmini vermiyor. Sadece fikri çürütüyor. Şayet çürüttüğü fikirlerin ismini verecek olsa, onların reklamını yapmış olur. Bu da safi zihinleri bulandırır. Bulantı vermemek için sadece fikri çürütüyor. Bu yüzden bir çok fikri akımdan haber vermiyor gibi duruyor, ama aslında ve özünde o fikirleri çürütüyor.

Risale-i Nur Külliyatının muhtelif risaleleri evrim fikrinin temelini çürütüyor. Ama ayrıca ve müstakil olarak evrim için bir risale yazılmamıştır. Otuzuncu Söz evrim hakkında bir risale olmadığı için, "yetersizdir" tespiti şık olmaz. Külliyatı bir bütün olarak ele almak gerekmektedir. Otuzuncu Söz felsefenin esasını tahlil edip beyan ediyor. Evrim fikri felsefenin ütopik bir şubesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

mevlana58
tahavvülat adı üzerinde değişimdir.evrimdir. evrimciler yapanı görmüyor tesadüfe veriyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Evrim ile değişim arasında çok fark var. Evrim değişimi ideolojik bir anlama oturtuyor ve türler arası evrim safsatasını iddia ediyor. Değişim, tekamül gibi kavramlar elbette kainatta caridir ama evrimcilerin iddia ettiği gibi değildir. Bu konu çok uzun olduğu için evrimle ilgili sorularınızı sorularlaevrim.com adlı sitemize sorabilirsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...