"Risale-i Nur'dan aldıkları iman-ı tahkikî derslerinin nuruyla ve gözüyle, her şeyde rahmet-i İlahiyenin izini, özünü, ... musibetlere karşı teslimiyetle,.. merhamet-i İlahiyeden daha ileri şefkatlerini sürmüyorlar ki, elem ve azab çeksinler." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela, ilahi hikmet bir dönem kıtlık verir, bu kıtlığın neticesinde bir çok canlı sıkıntı çeker.

İnsan diğerkâm ve şefkatli olduğu için, sıkıntı çeken canlıları gördükçe büyük bir azap ve acı duymaya başlar.

İman açısından meseleye baksa, o çektiği azap ve acı ondan bire düşer. Zira, kıtlığı o canlılara musallat eden sonsuz merhamet ve hikmet sahibi olan Allah’tır. Şayet o sonsuz şefkat ve hikmet bu kıtlığa müsaade etmiş ise, bunda çok büyük incelik ve güzellikler bulunuyor...

Üstelik çekilen bu sıkıntılar dünyada gelip geçici, ama ahirette büyük bir saadete vesile olabilir, deyip acısını dindirebilir.

Ama küfür açısından bakılırsa, kıtlık tesadüf, acı ve azap amaçsız; çekilen sıkıntılar ise yanına kâr kalıyor. Üstelik diğer ikinci ve sonsuz bir hayata inanmadığı için, mükafatını düşünüp teselli bulamıyor.

Kalbinde Allah ve ahiret imanı tam yerleşmiş bir mümin, başına gelen bütün hadiseleri iman açısından değerlendirip tam bir teselli ile sıkıntısını bertaraf eder ya da en asgari dereceye düşürür. Misalleri çoğaltmak mümkün...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...