"Risale-i Nur'dan hareket metodu alınmaz! Hareket metodu sadece Kur'ân ve Hadîs'ten alınır. Bediüzzaman ortaya hareket metodu koymamıştır..." diyenlere ne cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur serapa Kur’an, sünnet ve Ehl-i sünnet çizgisinde hareket eden bir iman ve ahlak hareketidir. Bunun aksini iddia edenler varsa "Şu şu noktalarda Risale-i Nur yanlış gidiyor." diye belirtmelidirler. Yoksa genel anlamda "Risale-i Nur Kur’ani bir hareket metodu ortaya koymamıştır." demek boş ve asılsız bir iddiadan öteye geçmez.

Risale-i Nur mesleğinin bütün değer ve prensipleri Kur’anîdir ve Kur’an'dan alınmadır.

Mesela, dahilde (İslam toplumunda) müspet hareketi esas alıp iman hizmetini ilim ve ikna tarzı ile insanlara götürmesi, hem Kur’an’idir hem de bu asrın gereklerine ve gerçeklerine uyumlu bir hareket metodudur. Tıpkı Peygamberimiz (asm)'in Mekke toplumundaki iman hareketi gibidir. Bugünkü toplumun Mekke toplumundan bir farkı yok gibidir. O zaman küfür ve şirk vardı, şimdi de zaaf-ı iman ve şüpheler var.

Dahilde siyasi ve silahlı mücadeleyi esas alan sapkın ve radikal hareketler, alem-i İslam’a büyük zararlar vermekteler, hali alem buna şahittir.

Yine Ehl-i sünnet dairesinde olmakla birlikte, asrın gerek ve gerçeklerine yeterince hitap edemeyen eski ve klasik hareketler de Risale-i Nur gibi insanlara etki edemiyorlar. Allah’ı tanımayan bir adama ya da farzları dahi yapmakta zorlanan insanlara tarikat dersi vermek İmam-ı Rabbani Hazretlerinin ifadesi ile nakıs bir yoldur. İmanda ve farzlarda eksik ve zayıf olanlara tarikat dersi verilmez.

Risale-i Nur bu asırda insanların imanını tahkim etmeye çalışıyor. İman sağlama alındı mı diğerleri zaten ona bağlı olarak arkadan gelecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. Teşekkürler..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...