Block title
Block content

"Risale-i Nur'dan meded istediler. Ben de Risale-i Nur'un şahs-ı mânevîsi namına onlara dedim..." Risale-i Nur'dan medet istemek nedir, caiz midir? Risale-i Nur'un şahs-ı manevisi var mı, Üstad onun adına konuşuyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "medet" tabiri, "Risale-i Nur eczanesinde bizim manevi hastalığımızı tedavi edecek bir ilaç var mı?" anlamında kullanılmaktadır. Evet, Risale-i Nurlar bu asrın manevi yaralarına tedavi ve merhem olacak Kur’anî bir eczanedir.

"Medet"in diğer bir manası yardım etmektir ki Üstad Hazretleri bu asırda manen şaşkın ve perişan olan insanlara Kur’an rehberliği ile yardım ediyor, onlara Risale-i Nur vesilesi ile yol gösteriyor.

"Medet"in diğer bir hak manası da muhtaç gönüllere manevi himmet etmek ve onların manevi imdadına koşmaktır ki, Üstad Hazretleri bu asrın en büyük bir velisi en büyük bir kutbu en büyük bir gavsı olmasından dolayı manen de meded ediyor.

Tabi bu medetlerin asıl memba ve kaynağı Mugis ve Muin olan Allah’tır. Peygamberler, âlimler ve evliyalar hepsi birer vesiledirler, hakiki hidayet ve medet Allah’ındır. Nasıl elma ağaç, bal arı eli ile geliyor ise, hidayet ve medetler de bu mübarek vesileler ile bize gönderiliyor.

Bu anlamda medet caizdir, ama sebebi hakiki memba ve kaynak bilmek caiz değildir. Balı hakiki anlamda arı getiriyor demek nasıl şirk ise, vesileleri hakiki anlamda Mugis ve Muin bilmek de aynı anlamda şirktir.   

Risale-i Nur'un şahsı manevisi elbette vardır; o şahs-ı manevi gelmiş ve gelecek bütün Nur talebelerinin azası olduğu bir şirket-i manevidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...