Block title
Block content

Risale-i Nurlar, sefahet ve dalalette gidenlerden, aklı başında olanları yola getirir, deniyor. Aklı başında ifadesi ne demektir ve dalalet ehline aklı başnda ifadesi nasıl tatbik edilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman ettiği halde, imanının gereği olan ibadetleri yeterince  yaşamayan günahkar Müslümanlara "fasık" denir. Fasık, ekseri olarak gittiği günahlı yoldan memnun değildir. Lakin o günahların içine düşüp nefis ve iradesine tam hakim olamadığı için, bir türlü o günahlı yolu terk edemiyor. Kalbi ve vicdanı feveran ettiği halde, nefis ve şeytan o yolda onu sevk ediyor. Bu sebeple fasık bir Müslüman, kalben ve vicdanen hakkın yanındadır ve hakkın yükselmesini arzu eder. Lakin nefis ve şeytan onu fiilen günahların içinde boğuyor.

Günahkarların büyük bir kısmı günah çukuruna düşmüş çıkamıyor ve o hallerinden de memnun değiller. Hiçbir ayyaş evladına: "Oğlum, bak ben içiyorum sen de iç." demez. Diyen varsa da yılan tabiatlıdır ve çok nadir bulunur. Öyle ise kimse severek ve vicdanen rahat bir şekilde günahta ve sefahatte gitmiyor. Bu tabir sadece günahkar Müslümanlar için değil, küfürde gidip de hakka liyakati ve kabiliyeti olan insanları da içine alıyor. 

Özet olarak; "aklı başında olanlar" tabiri,  aklı ve vicdanı kokuşmamış, bozulmamış, hakkı ve hakikati kabul etmeye liyakati ve kabiliyeti olan insanlar, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...