Risale-i Nurları kitaptan okumak yerine, seslendirilmesini dinlemek aynı feyzi verir mi? Okumak ile dinlemek arasında istifade ve feyz olarak fark var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, önemli olan Risale-i Nurlar ile meşgul olmaktır. Bu ister okumak olur, ister yazmak olur, ister dinlemek olur, ister başka bir şekilde olur, fark etmez. Malayani meşgalelerden ve günahlardan alıkoyan her hayırlı iş güzel ve müstahsendir.

İkincisi, okumanın yeri ayrı, dinlemenin yeri ayrıdır. Bu yüzden planlı bir şekilde her ikisine de zaman ayırmak en isabetli olandır. Okumak insanın bir çok melekesini geliştirir, dinlemek ise okumaya nispetle biraz daha pasif bir ameldir, ama asla ve kata faydasız denilemez. Nitekim sahabelerin büyük bir kısmı dinlemek ve sohbet yolu ile o makamlara çıkmışlardır. O dönemlerde okuma yazma yaygın olmadığı için, onların en büyük ilim ve irfan vasıtaları dinlemek ve sohbet etmekti. Öyle ise feyiz sadece okumaya münhasır değildir.

Üçüncüsü, günümüzde seyahat ve ulaşım önemli bir olgu haline geldiği için bu esnada Risale-i Nurları dinlemek önemli bir feyiz ve vasıta haline gelmiştir. Bu sebeple dinlemenin önemi daha da artmıştır, denilebilir. Okumak ile dinlemek biribirlerinin rakibi değil, ihtiyaç anında bir alternatifidir, diye değerlendirmek daha doğru olur kanaatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Okumaktan aciz olan bir asırda yaşıyoruz böyle bir asırda dinleme yoluyla bilgilerin elde edilmesi büyük bir nimettir. okumaktan sıkılanlar veya okumaya zaman bulamayanlar yolda otübüste hayalini malayani şeyler işgal edecegine risaleleri dinlemesi çok güzel olur. ama bunu unutmayalım okumanın yerini hiçbirşey tutamaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
selase
Enaniyet olmaz (kendim için) inş. Feyiziniz o kadar güzel aksediyor ki cevaplarınızda Risale-i nurun feyzi olduğu aşikar bunu hissedebiliyorum..Allah razı olsun bu cevaplarınız çok güzel binler barekallah..dua ile
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...