"Risale-i Nurları neden okuyoruz?" sorusuna nasıl cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu zamanda Risale-i Nurları okumanın üç temel ve üç önemli gerekçesi vardır:

Birinci gerekçe; saadet-i ebediyenin vesikası olan sağlam imanı elde etmek için okumalıyız. Bu zamanda maddeci ve inkarcı felsefe, her şeye sirayet edip çok insanların imansız kabre girmesine sebep oluyor. Böyle dehşetli ve yayılmacı dinsizlik fikrine karşı; tahkiki ve sağlam bir iman gereklidir ki, mukavemet edebilsin.

İşte Risale-i Nurlar bu dehşetli dinsizlik cereyanına karşı, insana tahkiki ve sağlam bir imanı veriyor ve tam bir mukavemet sağlıyor. Böyle bir imanı veren eserlere karşı ilgisiz kalmak akıl karı değildir. Hem Risale-i Nurlar sadece imanı ispat etmekle kalmıyor, marifetullahın hadsiz mertebe ve derecelerini de okuyanına kazandırıyor. İnsanın şu dünyadaki en önemli vazifesi; Allah’ı tanımak ve ona ibadet ile itaat etmektir. Risale-i Nurlar Allah’ı, Kur’an'dan aldığı ilham ile bize harika ve mükemmel bir şekilde tanıtıp itaat etmemize sebep oluyor.

İkinci gerekçe; bu zamanda emirleri yapmak, yasaklardan kaçmak olan ibadetleri; eksiksiz ve kusursuz yapmanın en tesirli ve kestirme yolu yine Risale-i Nurları okumaktır. Zira ibadet; sağlam ve tahkiki bir iman ile ifa edilebilir. Risale-i Nurlar sağlam ve tahkiki iman dersi verdiğine göre, dolaylı olarak ibadetin de temelini atmış oluyor. Yani Risale-i Nurlar dolaylı dolaysız ibadete yardım ettiği için, bu zamanda her insana lazım bir manevi vitamin hükmündedir.

Üçüncü gerekçe; güzel ahlakı elde etmemize yardımcı olmasıdır. İbadette olduğu gibi güzel ahlakın da en büyük kaynağı ve gıdası; yine tahkiki imandır. Risale-i Nurlar hem tahkiki imanı hem de marifetullahı ders verdiği için, dolayısı ile güzel ahlaka da zemin hazırlamış oluyor. Bir insan Allah’ı ne kadar güzel ve sağlam bilirse, onun vasıflarını da o kadar güzel ve sağlam bir şekilde üstünde aksettirir. Risale-i Nurlar Allah’ı isim ve sıfatları ile tanıtan mükemmel bir marifetnamedir. Bu cihetle ahlaka güzel bir kaynak ve yardımcıdır.

İşte bu ve buna benzer onlarca sebep ve gerekçeden dolayı; Risale-i Nurları okumamız gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Risaleler bir formül yani kaide kitabıdırda diyebilirz,mesela denklem çözmeyi bilen biri önüne çıkan denklemleri çözebilir,terziligi bilen biri güzel elbiseler dikebilir aynen öylede Risalelerde sorulan gerek imani gerek ahlaki gerek ilmi sorulara ikna edici tatmin edici cevaplar vermemizi öğreten kitaptır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...