Risale-i Nurları okumada yaşa göre farklılıklar olur mu? Nasıl okumak gerekir; çok okumak mı tercih edilmeli yoksa mütalaa ve müzakere ağırlıklı okumak mı tercih edilmelidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çok okumak elbette güzel ve faydalıdır; lakin okuduğumuzu anlamak ve onun üstünde müzakere ve mütalaa etmek, daha güzel ve daha faydalıdır. İnsanı değiştiren çok okumak değil, okuduğunu anlamak ve hazmetmektir. Değişim, akıl midesinde manaların hazmedilmesi ile başlar. Yoksa Risale-i Nurları vird ve zikir makamında okumak, mütalaa ve müzakereden uzak bir sığlıkla meşgul olmak, çok az netice verdirir.

Üstad Hazretleri bu hususa şu şekilde işaret ediyor:

"Hem iman yalnız ilim ile değil; imanda çok letâifin hisseleri var. Nasıl ki, bir yemek mideye girse, o yemek muhtelif âsâba, muhtelif bir surette inkısam edip tevzi olunuyor. İlimle gelen mesâil-i imaniye dahi, akıl midesine girdikten sonra, derecâta göre ruh, kalb, sır, nefis, ve hâkezâ, letâif kendine göre birer hisse alır, masseder. Eğer onların hissesi olmazsa noksandır."(1)

Üstad Hazretlerinin yukarıdaki ifadelerinden anlaşılan, akıl midesi insanın manevi cesedinin beslenmesinde ve gelişip büyümesinde tıpkı maddi cesetteki mide gibidir. Mide olmasa ceset de olmaz; aynı şekilde akıl olmaz ise diğer hisler de bir işe yaramaz. Bu yüzden insandaki manevi aza ve hislerin terakki ve tekemmülünde ilim ve akıl temel ölçüdür. İnsanı geliştiren ve büyüten anlamak ve tefekkürdür.

Ama çok okuyup çok anlamak en güzel olanıdır. Yanlış anlaşılmasın, anlamıyorsan okumayı terk et demiyoruz; ama anlamak yolunda mücadele içinde olursak daha verimli ve daha hızlı yol kat ederiz. Bazıları Risale-i Nurları vird ve cevşen gibi görüp, okumak ve mütalaa üstünde pek durmuyorlar. Bu da insanın değişmesinde ve gelişmesinde önemli bir engeldir.

Okuma yaşından ziyade kapasite ve tecrübeye dikkat etmek gerekir. Kapasitesi ve tecrübesi zayıf olanlara ağır yerler okutturulmamalıdır. Önce anlaşılması kolay ve ihtiyaç haline gelmiş yerlerden başlamak daha faydalı olur kanaatindeyiz.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Dördüncü Mebhas.

İlave bilgi için tıklayınız:

Risale-i Nur okurken en iyi şekilde nasıl istifade edebiliriz? Sesli okumak mı, sessiz okumak mı? Çok okumak mı, düşünerek az okumak mı? Okuma sırası?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.bende 20 yaşındayım kendimce okumaya çalışıyorum.risaleleri yeni tanımış sayılırım.25.söze kadar okudum tabi biraz ağır geldi bazı sözler ama okumaya devam ediyorum.bazende içimden anlamayınca sıkıldım diyorum.ama okumayada devam ediyorum.inşallah zamanla daha çok anlıcam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mütekellim
Allah razı olsun, gayet güzel bir cevap verilmiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mts_31

Allah razı olsun gayet güzel  cevap

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...