Risale-i Nurları okuyoruz, ancak hayatımıza tatbik edemiyoruz. Bu hakikatleri tam anlamıyla yaşayabilmek için ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar kalp ve ruhumuzda müthiş bir tesir ve tedavi gördüğü halde, bunun amellerimize tam ve kemali ile yansımamasının sebebi, çevre ve muhitin aynı şekilde müthiş günahlı ve gafletli olmasıdır. Yani Risale-i Nurlar iman ve ibadet enerjisini şarj ettiği hengamda, günahlı ve gafletli muhit aynı oranda deşarj edip boşaltıyor. Bu da amel ve ahlakta tam bir kemalatı göstermiyor.

Bunun yegane çaresi, müttaki ve imana takviye verecek yeni bir çevre ve muhitin inşa edilmesidir ki, bugünkü şartlarda bunun en kolay ve pratik yolu, cemaatleşme ve cemaatten insanlarla teşriki mesai etmektir. Şarj deşarj dengesi ancak bu şekilde sağlanabilir.

Yani iman ile ibadet arasındaki sızıntı ve kaçakları izole edebilirsek, o zaman Risale-i Nurların harika irşat ve tesirleri hayatımızda ve ahlakımızda kemali ile tezahür edebilir. Nitekim bunu cemaat içinde muhafaza edenlerde görebiliyoruz. Lakin cemaat manasına ve teşriki mesai ettiği kişilere dikkat ve özen göstermeyen herkeste bu sorun az çok bulunuyor.

Diğer bir seçenek de, Risale-i Nurları çok okumak ve üzerinde bolca müzakere ve mütalaa etmektir. Risale-i Nurları sırf okumak için ya da vird makamında onlarla meşgul olmak yeterli olmaz, onun üstünde tefekkür ve mütalaa etmek gerekir ki akıl, kalp ve ruh gibi manevi cihazlar tam beslensin tam hissesini alabilsin.

Bu hususlara dikkat edersek, inşallah bir netice alabiliriz kanaatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

snorkinow
Mükemmel. Bunu daha önce düşünmemiştim. Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
Kişi Dostunun dini üzeredir hadisi şefirini herkes bilir. bu hadisi dahada açarsak insan ister istemez çevresinin ahlakından etkileniyor. editör abilerinde dedigi gibi cemaatleşme çok önemlidir. sürüden kaçan koyunu kurt kapar hadisinide herkes bilir. En Önemlisi öğrendiginizi insanlara aktarmaktır bu oldugu zaman yaşamakta kendiliginden meydana geliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...