Risale-i Nur'u okumaya başladığımdan beri film izlemeyi, günah olduğunu düşünerek bıraktım. Özellikle yeni çıkan filmleri izlemiyorum. Ancak daha önce izlediğim filmleri televizyonda görünce, nefsime mağlup olup izleyebiliyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Televizyon ya da bunun gibi vasıtalar zatı itibari ile haram ya da zararlı şeyler değildirler. Bu gibi vasıtaların helal veya haram olması, nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Yani haram ve zararlı işlerde kullanılırsa zararlı ve haram olurlar, helal ve faydalı işlerde kullanılır ise, helal ve faydalı olurlar. Maddesi ve zatı noktasından bu araçların menfi yönde bir hükmü yoktur.

Aslında bu bakış açısı her şey için geçerlidir. Mesela, bıçağı sebze doğramakta kullanmak helal iken, haksız yere cana kıymakta kullanmak haramdır. Hatta elindeki Kur'an kitabını birisinin kafasına vura vura adamı öldürsen, haram işlemiş olursun. Okunması gereken Kur'an’ı silah olarak kullanan kişi, aksi ile karşılık bulur.

Televizyonu dinin neşrinde kullanmak güzel iken, dinin aleyhinde ve günahların yayılmasında kullanmak çirkin ve haramdır.

Film ve sinema da aynı şekildedir. İçinde günah ve haram unsurlar yoksa, izlemekte bir sakınca yoktur. Lakin içinde günah ve haram unsurlar varsa, izlemek caiz olmaz. Öyle ise ihtiyacımızı meşru olan kanal ve televizyonlarda gidermeliyiz. Şu andaki kullanım şekli ve konuların muhtevasına baktığımızda, ahsen olanı, hiç bakmamak ve onun yerine kitap okumayı adet edinmektir. Ama ilerleyen dönemlerde muhtevalar değişir, faydası zararından daha çok olursa, hüküm de değişebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

enes95
Allah razı olsun çok güzel bir cevap ama film izlemekten daha önemli işler var.Üstat ne diyor "Ömür sermayesi pek azdır, lüzumlu işle pek çoktur" bu itibarla lüzumlu işlere yönelmek gerektir...inşaallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...