Risale-i Nur'un beşinci halife olmasını, halifelik vazifesi görmesi nasıldır, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'un hilafet vazifesi görmesi mevzuu, siyasi ve idari anlamda değildir.

Osmanlının sonuna kadar padişahlar ve devlet adamlarının iki veçhesi var idi:

1. Hilafet veçhesi,
2. Saltanat veçhesi.

Hilafet veçhesiyle, bütün Müslümanların ve inananların dini ve manevi ihtiyaçlarını deruhte ederlerdi. Saltanat veçhesiyle de etbaının dünyevi, idari ve maddi ihtiyaçları tedarik edilirdi. Asırlarca bu mesele böylece cereyan etmiştir.

Osmanlının sonunda hilafet kaldırılmış, devlet sadece milletin dünyevi, idari ve maddi ihtiyaçlarını temin etme vazifesi üstlenmiştir. Müslümanların din noktasındaki ihtiyaç ve meseleleri ihmal edilmiş ve boşlukta kalmış. Özellikle bir dönem, mütemadiyen dinle ve maneviyatla mücadele edilmiş ve bir nevi imha planları yapılmıştır.

İşte böyle zamanlarda kaderi ilahi, boşlukta kalan ve ihmal edilen hilafetin adını değil, hizmetinin yerini doldurmak için, milletin içerisinden bazı samimi fedakârları çıkarmış, onlara bu manevi hizmeti yüklemiştir.

İşte Risale-i Nur ve Bediüzzaman Said Nursi, bu anlamda kaderce tayin ve tavzif edilmiştir. Çünkü dinsiz bir millet olamaz ve yaşayamaz.

Demek ki hilafetin isminden ve hüviyetinden ziyade, yaptığı hizmetleri ve vazifeleri esastır.

Asırlarca İslamî devletlerin omzunda gelen bu hilafet hizmeti, ahir zamanda devletin omzundan lihikmetin alınarak milletin feragat, fedakârlık ve hamiyetkâr omzuna, ihsanı ilahi tarafından konulmuştur.

Risale-i Nur bu hizmetin bu zamanda inşallah önemli bir vazifedar ve hizmetkârlarındandır.

Yoksa idari, siyasi, ismi ve resmi anlamda hilafet, Risale-i Nur'un vazifesi olmadığı gibi, bu zamanın da gündeminden çıkmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat
YANİ HİLAFET CEPHESİNİN MANEVİ YÖNÜNÜ İCRA ETMİŞ OLUYOR
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
himda
bu makam hilafet-i maneviye-i muhammediye dir ve en mühim vazifeside iman hakikatlarını neşirdir ki risale-i nur bu vazifeyi bitemamiha ifa etmiş..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...