Risale-i Nur'un bir vazifesi de dili muhafaza etmektir ve rahmetli Hulusi Ağabey'in "yazmayana hakkımı helal etmem" cümlelerinden ne anlamamız gerekiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konunun sık sık gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. Zira hakkında farklı düşünülebilen bir mevzudur. Bu farklılık ise bir rahmettir.

Üstad hayatta iken, onun talimatı ve izni üzerine bütün Külliyat Latin harfleriyle basılmıştır. Eserlerin sahibi bunu yapmışsa, artk bizim bu konuda başkalarının ne dediğini çok da fazla kale almamamız icab etmektedir.

Yazanlara, "niçin yazıyorsununuz" demek doğru olmadığı gibi, Latin harflerini tercih edip okuyanlara da bir şey dememek lazımdır, diye düşünüyoruz.

Bu konu çok su götürdüğü için bu kadar ile yetiniyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

birkanaksut
Risalelerde de şöyle geçmektedir: Şimdi bütün talebelerin fevkinde diyerek değil,benim en yakınımda hizmetimde olup bir derece tam tarz-ı hareketimi bilenler ve yakından görenler içinde,dört-beş adamı tam vekil yapıyorum. Ben ölsem veya hayatta şuursuz kalsam,Nurlara karşı hizmetimin tarzını bilerek tam yapabilsinler.Şimdilik Tahiri,Sungur,Ceylan,Hüsnü ve bir-iki adam daha mutlak vekilim olarak vasiyet ediyorum. Emirdağı Lahikası 472 (2.Emirdağı Lahikası Üstadın Talebelerine verdiği en son dersden önce 7.Mektubun sonu)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
himyata
Aziz Sıddık Sadık ve Musaddak Kardaşım, nur editorü beyinde buyurduğu gibi evet sen önce latincesinden oku yaz istifade et. fakat risaletünnurların asıl hattının kur'an hattı olduğunuda unutmamakla beraber gücün nisbetinde alatakatilimkan osmanlıcayı öğrenmek için gayret sarf et. fakat latincesindende oku yaz. ihmal etme. çünkü ekser kur'an hattını bilmiyor. istifade etmemiz için 1.olarak latinceden devam ile beraber kur'an hattı olan osmanlıca türkçesini okuma ve yazma talim ve tedrisinide almanın derdine düşmeliyiz kanaatindeyim. zira risalelerdeki lisanı osmani ancak bu hattı kur'an ile muhafaza edilebilir ve yine tevafuk mu'cizeside aynı şekilde kur'an hattı ile muhafaza edilebilir. yoksa latiince bunları muhafazadan çok uzaktır o mevzu ayrı bir konu. editör beyın izahatı kafidir. binler selam kardeşiniz himyata
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
NURLU HAYAT
Risale-i Nuru yazmanın ehemmiyet ve kıymetini yazı ve şeker mektuplarından gayet açık bir tarzda anlayabiliriz. Yazı yazmayan nur talebesi olmaz demek doğru değildir fakat şunu da unutmamak lazımdır üstad hazretleri mesleğimizin en mühim vazifesinin Hattı Kuranı MUHAFAZA etmek olduğunu ifade ediyor. Selam ve Dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...