"Risale-i Nur'un hocası Risale-i Nur'dur." ifadesini nasıl anlamalıyız, lügatlı risaleleri okumayacak mıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur, imanî meseleleri lüzumu derecesinde izah etmiş. Risale-i Nur'un hocası, Risale-i Nur'dur. Risale-i Nur, başkalarından ders almaya ihtiyaç bırakmıyor."(1)

“Risale-i Nur'un hocası Risale-i Nur'dur." tabirini iyi anlamak gerekir. Bu cümlede kast edilen mana, iman hakikatlerini Risale-i Nur kafi derecede izah ve ispat etmiştir, bu hususta başka eserlere ve fikirlere ihtiyaç bırakmamıştır, denmek isteniyor. Yoksa Risale-i Nurların anlaşılması için geliştirilen bir takım vasıta ve usullerin reddedilmesi söz konusu değildir.

Lügatlı ve ölçüler dahilinde yapılan izahlı dersler, Risale-i Nurların anlaşılmasına hizmet ettiği için yanlış değil, güzel bir usuldür. Yoksa Risale-i Nurların içinde çok manalar ve ilmi terimler vardır. Bunları insan tek başına kavrayamaz, ancak teraküm ve tecrübesi olan bir ağabeyden ya da bu hususta hazırlanmış lügatlardan talim edebilir. Bu tavır bir nevi ilim ile meşgul olmaktır, feyze engel değil, bilakis feyzi artırır.

Lügatlı Risale-i Nurlar ise bir tercih meselesidir. Kimisinin dikkatini dağıtırken, kimisinin de anlamasına güzel bir vasıta oluyor. Bu yüzden herkesi bir kalıp içine sokmak doğru olmaz. Bu olsa olsa insanların bir tercih meselesidir, saygılı olmak gerekir.

(1) bk. Sözler, Konferans.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
8 yaşındaki oğlum külliyat hatmine başladı. Bir kaç kitab okudu lûgate bakmadı bile..Dün farkettik ki, artık kelime mânâlarını merak etmeye başlamış, kitabın en arkasına açıp bakıyor merak ettikçe. Şimdi biz bu keçeliye hangi mantıklı sebeble "bakma kelimelere" diyebiliriz..? Bazı şeyler fıtrîdir. O ihtiyacı hissetmişse kişi, bizim ona had koymamız, taassub olur o kişinin nazarında..! Kitabın arkasında değil de aynı sayfada olunca hele o lûgat, bizim keçeli gibilere "ekmek gibi" acil rızıktır.. Niye en arkadan veya ayrı lûgattan bakıp da vakit zayi etsin ki bu ihtiyacı hissedenler..? Bakın "Seriüsseyir olan bu zamanın evladına, kısa ve selamet bir tariki ihsan etmek rahmet-i hakimenin şanındandır." bu cümleler oğlum gibi kişileri ifade eder.. Bunlara had koyamazsınız..Belki onları en iyi Üstadımız r.a. anlamış..Cennetâsâ baharda tâ o devirden bu zamanın keçelilerine hitab eden Üstad r.a..O'nun gibi engin düşünmemiz gerek.. Nûr'a nur katalım, sed ve perde olmayalım..!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...