Block title
Block content

“Risale-i Nur'un kahramanı Hüsrev, benim bedelime ölmek ve benim yerimde hasta olmak samimî ve ciddî istiyor. Ben de derim: Telif zamanı değil, şimdi neşir zamanıdır.” ifadesini yorumlar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evvelâ: Risale-i Nur'un kahramanı Hüsrev, benim bedelime ölmek ve benim yerimde hasta olmak samimî ve ciddî istiyor. Ben de derim: Telif zamanı değil, şimdi neşir zamanıdır. Senin yazın, benim yazımdan ne derece ziyade ve neşre faydalı ise, hayatın dahi hizmet-i Nuriyede benim bu azaplı hayatımdan o derece faydalıdır. Eğer benim elimden gelseydi, hayatımdan ve sıhhatimden size memnuniyetle verirdim."(1)

Telif zamanı; Üstad'ın Risale-i Nurları kaleme aldığı dönem ve süreçtir ki, bu dönemde Üstad'ın şahsı ve hayatı telif için çok önem arz ediyor. Bu dönemde Üstad için değil bir can, bin can feda edilse yeridir. Zira Risale-i Nurların kaleme alınması birinci maddedir bu süreçte, neşir yani Risale-i Nurları çoğaltılması ikinci sıradadır.

Neşir zamanı ise; Risale-i Nurların yazılma sürecinin sona erdiği ve yayılıp çoğaltılmasının gerekli olduğu dönemdir. Bu dönemde, yani neşir ve çoğaltma döneminde, Hüsrev Ağabey gibi yazı ve kalemi güçlü şahıslara ihtiyaç vardır. Bu dönemde ne kadar adam olursa, neşir hizmeti de o kadar iyi olur hesabı ile Üstad Hazretleri, talebelerinin hayatlarını kendi şahsından ve hayatından daha önemli ve gerekli görüyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 84. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...