Risale-i Nur'un mehdilik cereyanı olduğu kanaatindeyiz. Peki Mehdinin üç vazifesi umumi değil mi? Risaleler ve Üstad'ın davası neden hala cihanşümul değil?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fidan, ağaca göre daha küçük ve daha görünmezdir, ama ağaç fidandan çıkar. Risale-i Nur bir fidandır, süreç içinde büyük ve ulu bir çınara dönüşecek.

İçtimai ve sosyal olaylar birden tekemmül etmez ve edemez; bu yüzden sosyal dönüşüm ve değişimler basitten mükemmele doğru tedricen ilerlerler. Bir bebeğin birden olgun bir insan olamaması gibi. Bebeğin olgunlaşması için çocukluk, gençlik gibi uzun süreler geçirmesi gerekiyor.

Bir davanın elli altmış yıl gibi kısa bir süre içinde bütün cihanı tesiri altına alması âdetullah açısından mümkün değildir. Peygamber Efendimiz (asm) bile yirmi üç yıl mücadele vermiş, ama alemşümul olması dört halife zamanında olmuştur.

Mehdi, öyle bir dokunuşla bütün cihanı değiştirecek bir kudrete bir tesire sahip değildir. O da bir insan olarak elem, sıkıntı, hapis, sürgün çekecek, ama neticesi uzun vadede kendini gösterecektir.

İman hayatı, hayat da şeriatı getirecek; bu üç halkadan birisi eksik olursa, netice oluşmaz. Bu üç halkadan en önemlisi en esaslısı iman hizmetidir. Buna odaklanıp bunun ile meşgul olmak gerekiyor; diğer iki vazife İlahi bir mevhibe ile gelecek inşallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...