Risale-i Nur'un tahkiki imanı kırk dakikada, on beş haftada, on beş günde kazandırdığı yönündeki beyanları nasıl anlayabiliriz? Neden farklı süreler verilmiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur herkesi on beş haftada alim, kırk dakikada evliya yapar denilmiyor. Risale-i Nur kabiliyeti olanları, şartları tutanları bu süreler içinde maksada götürecek yola ve güce sahiptir, denilmek isteniyor. Risale-i Nur'u senelerce okuyup da velayet anlamında kalbi bir milim inkişaf etmeyen insanlar da olabilir.

Nitekim eski zamanlarda da kabiliyeti çok yüksek olanların kısa süreler içinde velayet makamına çıkması vakidir.

Lakin bu zamanda şartların ağır, imkanların kısıtlı, dalaletin yaygın, küfrün sel gibi olması gibi özel sebepler yüzünden Allah rahmeti ile az bir ameli çok, kısa bir mücadeleyi uzun, az bir sıkıntıyı büyük bir sıkıntı gibi kabul ediyor ve ona göre muamele ediyor.

Hakkari'de soğukta ve tehlike içinde nöbet tutan bir askerin bir saatlik nöbeti, Ankara'da sıcakta ve tehlikesiz bir ortamda tutulan bir günlük nöbetten daha değerli daha sevaplı daha bereketlidir. Burada nöbetin kendisi değil, şartları önemlidir.

Eski zamanlarda toplum salih, şartlar ibadet ve iyiliğe müsait, hatta zorlayıcı bir özelliğe sahip iken, şimdilerde ise durum tersinedir. Şimdilerde toplum fasık ve insanları günaha teşvik ediyor. Bu şartlarda az bir amel az bir mücadele az bir takva çok hükmündedir.

Özellikle insanların imanlarının tabiatçı ve inkarcı felsefe ile zedelendiği bu ortamda, Risale-i Nur'un bir iman dersi ile insanlara tahkiki imanı kazandırması, bir insanın veli olmasından daha önemli daha sevaplı daha makul bir durumdur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...