Risalede ileriye yönelik “İslami Milletler Cemiyeti” şeklinde bir kuruluş olacağı haberi geçiyormuş, ittihad-ı İslam bu şekilde sağlanacakmış, bu ne zaman olacak; mahiyeti ne olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Çok zamandan beri esâret altında kalmış ve istiklâliyetini kaybetmiş Hindistan, Arabistan gibi âlem-i İslâmın büyük memleketleri, birer devlet-i İslâmiye şeklinde ortaya çıkacak."(1)

" Hind'de yüz milyon bir devlet-i İslâmiye, Cava'da elli milyondan ziyâde bir devlet-i İslâmiye ve Arabistan'da dört beş hükûmet bir cemâhir-i müttefika gibi Arap birliği ile İslâm birliğini birleştirmesindeki âlem-i İslâmın bu büyük bayramının mukaddemesini tebrik ile, bu bayram bize müjde veriyor. İnşaallah, âlem-i İslâmın da büyük bir bayramına yetişirsiniz. Cemahir-i müttefika-i İslâmiyenin kudsî kanun-u esasiyelerinin menbaı olan Kur'ân-ı Hakîm, istikbale tam hâkim olup beşeriyete tam bir bayramı getireceğine çok emareler var."(2)

Üstâdımız, o zamanda bir hiss-i kable'l-vukû nevinde şimdiki âlem-i İslâmın ecnebî istibdâdından kurtulması ve bir Cemâhir-i Müttefika-i İslâmiye tarzında tezâhüre başlamasını tasavvur etmiş, ümit etmiş, hissetmiş ve bütün kuvvetiyle bağırmış, hürriyet-i şer'iyeyi takdir etmiş.

O zamanki hutbelerinde demiş ki: "Hürriyet, terbiye-i İslâmiye ile olmazsa, ölecek; bir istibdâd-ı mutlak, yerine çıkacak."

Üstadımızın geleceğe dönük herhangi bir partiden bahsettiğini bilmiyoruz. Ancak demokratlara gönderdiği mektuplarda, yukarıdaki tespitler ışığında haberler vermiştir.

Dipnotlar:

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Emirdağ Hayatı.
(2) bk. Emirdağ Lahikası-I, 206. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

peki bu oluşumların ortaya çıkmasında Türkiye bir rol oynayacak mı ve Risale-i Nur cemaatlerinin bir faktörü var mı?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Hem Türkiye'nin, hem de Nur talebelerinin bu hâdisede mühim rol oynayacağı kanaatindeyiz. Zaman en büyük müfessirdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...