Risalede, "İşte, ey insan, aklını başına al. Eğer sen ölmezsen, ihtiyar olacaksın, sen valideynine hürmet etmezsen, senin evlâdın dahi sana hizmet etmeyecektir." deniyor. Ama anne babasını sokağa atan bazı insanlar görüyoruz, hiçbir ceza görmüyorlar?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi ifadeler ve hükümler, genelleme için sarf edilirler; yoksa bir kanun ya da kat’i bir netice gibi düşünmek yanlış olur. Yani ekseri olarak anne ve babasına hürmet etmeyenler, cezasını peşinen kendi evlatlarından ya da başka bir musibetten bu dünyada görürler demektir. Yoksa her asi evlat mutlaka bu dünyada ceza görecek demek değildir. Allah onun cezasını mahşere de tehir edebilir; tehir etmesi ihmal etmesi anlamına gelmiyor.

Hatta bu dünyada ceza görenler daha şanslılar ki, ahiretin o dehşetli azap ve acısından bir parça kendilerini kurtarıyorlar.

Şayet birisi bu dünyada ana ve babasına çektirip, ceza görmeden veya tövbe etmeden gidiyor ise, "onun vay haline" demek gerekir. Zira "Büyük suçlar büyük mahkemelerde görülür." mülahazasınca, onun işi zor demektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...